اقتصادی و سیاسی
 
 
سه شنبه 31 خرداد 1390برچسب:, :: 19:20 ::  نويسنده : فردین

کودک آزاری، ارتباط نامشروع و مواد مخدر

کودک آزاری موجب دستگیری والدین شد

معاون اجتماعی پلیس آذربایجان شرقی گفت: گزارش مبنی بر آزار کودک به دستگیری والدین توزیع کننده مواد مخدر در تبریز انجامید.

صمد فرامرزی اظهار داشت: در پی گزارش‌های واصله و برابر اعلام دفتر حمایت از حقوق زنان و کودکان بی‌سرپرست استان مبنی بر آزار و اذیت کودکان به نام‌های سالار و سحر توسط پدر و مادرشان، موضوع در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: گزارش‌های واصله حکایت از فعالیت افراد مذکور در امر نگهداری و تولید مواد مخدر نیز داشت.
فرامرزی ادامه داد: با انجام پیگیری لازم و اخذ مجوز ورود به منزل و بازرسی و تفتیش، ماموران انتظامی به محل اعزام و با رعایت موازین شرعی و قانونی وارد منزل شدند.
وی افزود: در بازرسی منزل فرد مورد نظر، مقادیری مواد مخدر به همراه چند مورد اقلام تولید مواد مخدر کشف و ضبط شد.
معاون اجتماعی پلیس آذربایجان شرقی داشت: متهمان به هویت‌های «علی- ا» و «ز-ا» دستگیر شده و به همراه اموال و مواد ضبط شده تحویل مقامات قضایی شد.

*دستگیری پدر و دختر توزیع کننده مواد مخدر در تبریز
فرامرزی همچنین اظهار داشت: پدری که با همراهی دخترش اقدام به توزیع مواد مخدر و مشروبات الکلی می‌کرد دستگیر شد.
وی گفت: اخبار و اطلاعات کسب شده حاکی از فعالیت شخصی به هویت «علی- م». در زمینه تهیه و توزیع مواد مخدر و مشروبات الکلی بودکه موضوع با توجه به حساسیت در دستور کار قرار گرفت.
فرامرزی گفت: با انجام تحقیقات اولیه و مراقبت‌های محلی فعالیت فرد مذکور و دخترش در زمینه نگهداری و پخش موادمخدر و مشروبات الکلی اطمینان حاصل شد.
وی ادامه داد: عوامل تخصصی یکی از کلانتریهای تبریز با اخذ مجوز بازرسی از منزل به محل اعزام گشته و اقدام به بازرسی منزل مورد نظر کردند که طی آن موفق به کشف ۱۰۰ گرم تریاک به همراه آلات توزین و همین طور دفتر ثبت حساب خرید و فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی شدند.
معاون اجتماعی پلیس آذربایجان‌شرقی خاطر نشان کرد: متهم یاد شده به همراه دخترش دستگیر شده و پس از تشکیل پرونده تحویل پلیس مبارزه با مواد مخدر استان شدند.سه شنبه 31 خرداد 1390برچسب:, :: 19:11 ::  نويسنده : فردین

حمله هکرها Lulzsec به سنای آمریکا و سرقت اطلاعات

حمله هکرها به سنای آمریکا و سرقت اطلاعات

خبرگزاری فارس: اعضای گروه هکری Lulzsec به مشکل آفرینی برای نهادهای دولتی و خصوصی در ایالات متحده ادامه می دهند.

به نقل از کامپیوترورلد، این افراد روز گذشته اطلاعاتی را منتشر کرده اند که نشان می دهد آنها به سرورهای متعلق به مجلس سنای آمریکا نفوذ کرده اند و اطلاعات حساسی را به سرقت برده اند.
گروه هکری Lulzsec همچنین به سرورهای شرکت نرم افزاری بتسدا هم وارد شده اند. این شرکت که در مریلند فعالیت می کند در زمینه ساخت بازی های رایانه ای فعال است.
هکرها برای نفوذ به سرورهای سنای آمریکا ابتدا حساب کاربری یک عضو این مجلس را هک کرده اند و در ادامه فرمان های مخرب مورد نظرشان را بر روی وب سرور هدف اجرا کرده اند. البته سرور از سوی مسئولان فنی به سرعت قفل شده و لذا هکرها نتوانسته اند به اطلاعات چندانی دسترسی پیدا کنند.
مسئولان فنی سرورهای سنا می گویند نکات فنی را به دقت رعایت کرده اند و پیکربندی سرور به گونه ای صورت گرفته که هر کاربر به امکانات و دیتای خاصی دسترسی دارد و به همین علت آسیب پذیری ناشی از هک زیاد نبوده است.
Lulzsec معمولا بعد از هر عمل هک با تغییر صفحه اول سایت مورد حمله یک جنجال خبری راه می انداخت، اما این بار قادر به چنین کاری نبوده است.
در مقابل تخریب ناشی از حمله به سایت شرکت بتسدا بسیار گسترده بوده و حجم زیادی از اطلاعات به سرقت رفته و خسارات زیادی وارد شده استسه شنبه 31 خرداد 1390برچسب:, :: 19:0 ::  نويسنده : فردین

نکاتی در مورد همسر داری موفق 

نوشته شده توسط:

 فردین سلیم پور اذر   

 
در یک نمایشنامه انگلیسی گفته می‌شود «تا می‌توانی از بدبختی‌های دوران کودکیت برای همسرت تعریف کن این‌کار تاثیر عمیقی روی آنها می‌گذارد».

برای داشتن زندگی موفق، زن و مرد باید نیازهای یکدیگر را شناخته و در جهت رفع آن بکوشند در ذیل به بعضی از آنها اشاره می‌شود :

1- زن به توجه و مرد به اعتماد نیاز دارد.

وقتی مرد به همسرش توجه نشان داده و صمیمانه در راه خوشبختی او می‌کوشد، زن احساس می‌کند کسی او را دوست دارد و برایش اهمیت قائل است و هنگامی که رفتار زن با مرد صادقانه و با پذیرش باشد مرد احساس اطمینان و اعتماد می‌کند.

2- زن به درک و مرد به پذیرش احتیاج دارد.

وقتی مرد با حوصله و همدلی به صحبت‌های همسرش گوش می کند، زن احساس می‌کند که همسرش او را درک کرده است . وقتی زنی با مهربانی مردی را بپذیرید و رفتار او را تغییر دهد مرد احساس پذیرش و توانایی می‌کند و احساس می‌کند مورد تایید است.

3- زن به احترام و مرد به قدردانی نیاز دارد.

وقتی رفتار مردی با همسرش طوری است که حقوق و خواسته‌های او در نظر گرفته می‌شود، و تصدیق می‌شود، زن احساس احترام و شخصیت می‌کند. وقتی زن کوشش و تلاش مرد را تصدیق کرد، مرد احساس می‌کند که مورد قدردانی قرار گرفته و انگیزه‌اش برای احترام به زن بیشتر می‌شود.

4- زن به صمیمیت و مرد به تحسین نیاز دارد.

وقتی مردی به خواسته‌های همسرش اهمیت داد ، خود را متعهد می‌سازد که با صمیمیت آنرا برآورده سازد و بدین ترتیب چهارمین نیاز زن را بر طرف می‌کند. مرد نیز زمانی که احساس کرد مورد تحسین و قدردانی زن قرار گرفته و همسرش صادقانه از استعداد‌ها، خلق و خوی، قدرت و صداقت وی تعریف می‌کند اظهار رضایت می‌نماید.

5- زن به اعتبار و مرد به تایید نیاز دارد.

وقتی مردی با احساسات و خواسته‌های همسرش مخالفت نکرده و آنرا تایید نمود، زن احساس می‌کند، معتبر است.


وقتی زنی، مردی را تایید می‌کند، نشان می‌دهد که به قابلیت‌ها و توانایی‌های او اطمینان دارد . بنابراین نیاز مرد به تایید را برطرف می‌کند.

6- زن به اطمینان خاطر و مرد به تشویق نیاز دارد.

وقتی مردی مکررا نشان می‌دهد که به همسرش علاقمند است و او را دوست دارد و برای وی فداکاری می‌کند و او را صادقانه می‌پذیرد و زن اطمینان خاطر پیدا می‌کند، نظر تشویق‌آمیز زن و ابراز اعتماد به همسرش نیز به وی توانایی و امید می‌دهد. قدرشناسی و تشویق زن موجب می‌شود که مرد نیازهای همسرش را بهتر برآورده کند.


سه شنبه 31 خرداد 1390برچسب:, :: 18:40 ::  نويسنده : فردین

 

 

 


 

 

 


راز های کوچک همسر داری3


آرایش


بر خلاف تصوری که اکثر مردم دارند اسلام آرایش را مخصوص زنان نمی داند و هر دو طرف یعنی هم زن و هم مرد را دستور داده است که خود را برای همسرشا ن آرایش کنند . همانطور که ابن عباس مفسر پرورش یافته در مکتب اهل بیت می گوید « من خودم را برای همسرم آرایش می کنم زیرا خداوند فرموده است : زنان را مانند وظایفشان حقوقی شایسته است ( سوره بقره 228)


یعنی همانطور که زنان وظیفه دارند که خودشان را برای شوهرانشان آرایش کنند مردان هم در مقابل این وظیفه آنها وظیفه مشابهی دارند . البته شما خواننده عزیز حتما توجه دارید که مردان نباید خود را مثل زنها آرایش کنند بلکه آنها آرایش مخصوص  خودشان دارند .


پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیثی ، با بیان زیبایی  تفاوت آرایش زنانه را با آرایش مردانه مشخص کرده اند که قبل از بیان این حدیث لازم است یک نکته ای را در مورد مواد آرایشی تذکر بدهم  ؛ مواد آرایشی دو نوع هستند مواد آرایشی رنگی و مواد آرایشی معطر .


حال پیامبراکرم می فرمایند : آرایش زنان باید بگونه ای باشد که رنگ آن آشکار و بوی آن نهان (خفیف) باشد ولی آرایش مردان باید بگونه ای باشد که بوی آن آشکار و رنگ آن نهان باشد . یعنی اگر زنان از مواد خوش بو کننده استفاده می کنند نباید به حدی باشد که جلب توجه کند و مردان نیز اگر از مواد رنگی استفاده می کنند باید به حدی باشد که به چشم نیاید.


دوستان گرامی اجازه بدهید در پایان این بحث به مطلب جالبی اشاره کنم و آن اینکه در روایت داریم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هزینه عطرشان از هزینه خوراکشان بیشتر بوده است .


 
 

 


 

 


 

 


 

 

 


راز های کوچک همسر داری2


تمیزی شوهر


خداوند متعال زنان را بیشتر از مردان زیباپسند و نظافت دوست خلق کرده است حضرت علی علیه السلام فرمودند : همت و کوشش زنان متوجه زینت دادن زندگی دنیا است از این رو زنان در مورد نظافت محتاج به سفارش زیاد نیستند ، ولی مردها به خاطر اینکه همتشان مشغولیت به مبارزه با مشکلات زندگی و کسب و کار است کمتر به نظافت اهمیت می دهند و نیاز به سفارش دارند .


طبیعی است که مرد بعد از تلاش یک روزه در بیرون از خانه لباس و بدنش کثیف شود و در اثر عرق کردن ویا تماس با مواد بد بو بدن ولباسش بوی بد بگیرد ؛ دراین موارد مرد وظیفه دارد اگر در محل کارش امکان دارد در همان محل کارو اگر امکان ندارد به محض رسیدن به خانه سریع اقدام به تمیز کردن خود و لباسش بکند که مبادا کثیفی تن و یا بوی لباسش باعث انزجار همسرش شود . این کار مرد یک نوع احترام به همسرش محسوب می شود به این معنا که تو این قدر برای من مهم هستی که من به خودم اجازه نمی دهم که با بدن کثیف و بد بو نزد تو بیایم ؛ هر چند از کار روزانه کاملا خسته ام اما بخاطر تو به محض ورود به حمام می روم و خودم را آماده ملاقات با تو می کنم .


دوستان عزیز اینکه مرد خودش را برای همسرش آماده کند از سیره اهل بیت است حسن بن جهم تعریف میکند که حضرت علی علیه السلام را دیدم که موهایش را رنگ کرده بود گفتم فدایت شوم شما هم موی سرتان را رنگ می کنید حضرت جواب دادند : بله تمیزی  و آمادگی مردها به عفت زنها اضافه می کند


در طول تاریخ زنانی بودند که عفت را رها کردند چون شوهرانشان تمیزی را رها کرده بودند آن وقت که سرو وضعت آماده نیست تصور کن ببین اگر همسرت را در آن حال ببینی آیا خوشت می آید ؟


جواب دادم : نه ، امام ادامه داد : او نیز مثل تو است و سپس گفتند : نظافت گری و استعمال بوی خوش از اخلا ق پیامبران است .


         


 


 

 

 


راز های کوچک همسر داری 1


صدا کردن


از ابتدایی ترین روابط بین زن وشوهر ولی کاملا موثر در شیرین شدن؛ زندگی نحوه صدا کردن یکدیگرهمسران است در این رابطه به چند نکته اشاره می کنم.


1-     همسر خود را با لحن محبت آمیز صدا کنید


2-     همانطور که در حدیث آمد است ‹ یدعوه باحب الاسماء الیه › او را به نامی صدا کنید که بیشتر دوست دارد چه بسا مردان وزنانی باشند که از اسم خودشان خوششان نمی آید مثل ( اسکندر، دکمه ، داریوش ) و یا اینکه از اسم دیگری بیشتر خوشش می آید وحتی امکان دارد دوست داشته باشد همسرش او را به یک نام خاصی صدا کند مثل( زیبا ، عزیزم ، خانمم و...) درسیره پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که ایشان یکی از همسرانش را "حمیراء" که به معنی گل سرخ کوچک است صدا می کردند .


دقت کنید که زمان انتخاب یک اسم زیبا برای همسرتان در همان اوایل زندگی است چون بعدها دیگر زن و شوهر القاب مختلفی مانند ( دکتر، مهندس، حاج آقا، حاج خانوم ، کربلایی و... ) پیدا می کنند و دیگر نمی شود آن را تغییر داد .


3-     اسم همسرتان را به صورت کامل بیان کنید مبادا اسم اورا نصفه بگویید مثل ( فری ، ابی ، مَصی ) ویا اگراسم ایشان از دوبخش تشکیل شده مانند ( ابولقاسم ) او را با نصفه اول صدا نکنید

 دو شنبه 30 خرداد 1390برچسب:, :: 11:28 ::  نويسنده : فردین

فصل ششم

مینوی      Tools

Spelling and grammar

با استفاده از این دستور میتوانیم اسناد خود را از لحاظ املائی و گرامری اصلاح سازیم.

عملی کردن:

 اولاً در روی صفحه متن اسناد خود را نوشته بعداً  مینوی tools رفته بالای دستور spelling and grammar کلک میکنیم دیالوگ بکس ظاهر میشود که مشخصات این در ذیلاً ذکر گردیده است.

1: Ignore هر گاه بخواهیم از اصلاح لغت مشخص صرف نظر نمائیم از این دستور استفاده میکنیم (بالای این دستور کلک مینمایم).

2:  Ignore all هر گاه بخواهیم از اصلاح تمای لغت های مشخص مثلا ازseee که از لحاظ املا کاملا اشتبا است چندین بار تکرار شده باشد صرف نظر نمائیم از این دستور استفاده میکنیم(بالای این دستور کلک مینمایم)که از تمام لغت های که از لحاظ نوشتن هم شکل باشند برای ما رد مینماید.

3:dictionary add to ابالای این دستورکلک نمایم برای ما همان لغت اشتبا را در فرهنگ لغتها کمپیوتر اضافه مینماید.

4: change غرض تبدیلی لغات به یک لغتی که صحت داشت باشد استفاده میشود

 5: change all غرض تبدیلی یا اصلاح تمای لغت های که از لحاظ املا کاملا اشتباه است چندین بار تکرار شده باشد تبدیلی نمائیم از این دستور استفاده میکنیم(بالای این دستور کلک مینمایم).

6:auto correct اگر بالای این دستور کلک نمایم برای ما لغت را به قسمی آماده میسازد که اگر بار دیگر لغت را اشتبا بنویسیم به طور اوتومات آن لغت را به یک لغت صحت داشته باشد تبدیل مینماید.

Language

Set language

از این طریق میتوابیم لسان را تغیر دهیم تا در وقت اصلاح املایی کمپیوتر به  همان لسان املایی اسناد ما را اصلاح کند توسط default میتوانیم همان لسان مشخص شده را لسان استندرد خود سازیم.

و همچنان این عملیه زمانی کار گرفته میشود که متن روی صفحه به زبان دیگر نوشته شده باشد و کمپیوتر آنرا بشکل غیر منظم نشان دهد جهت درست نمودن متن مراحل ذیل را تعقیب نماید.

اولاً متن روی صفحه را انتخاب نموده بعداً مینوی Tools رفته از بخش language دستور set language را کلک میکنیم از پنجره باز شده همان زبان مورد نظر را که متن روی صفحه به آن نوشته شده انتخاب میکنیم و بعد بالای دستور Ok کلک مکنیم همان متن انتخاب شده به لسان مطلوب به

کمپیوتر معرفی میشود.

Translate

توسط این دستور میتوانیم یک کلمه را به زبان های دیگر ترجمه نمایم البته به زبان فرانسوی هسپانوی و بعضی زبان های دیگر.

عملی کردن:

 اولاً مینوی tools رفته از بخش language دستور Translate را کلک میکنیم از  پنجره به طرف راست صفحه باز میشود که در چوکات search for کلمه مورد نظر را نوشته بعداً بالای دستور Go کلک میکنیم برای ما در قسمت پائین همان پنجره معنی کلمه مودر نظر را نشان میدهد.

Thesaurus

توسط این دستور میتوانیم معنی لغات را پیدا کنیم البته بعد از کلک کردن look up و یا enter و توسط replace لغت را به لغت همانند ویا معنی آن تعویض مینمایم. البته ترجمه این دستور انگلیسی به انگلیسی میباشد.

Hyphenation                                                                                                                

با استفاده از این دستور میتوانیم به لغت که در آخر سطر میآید یا نیم آن در سطر بالا و نیم دیگر آن در سطر پائین قرار میگیرد خط دش (-)این علامه بدهیم و نیز میتوانیم اندازه را تعین نمایم که هر گاه لغت در همان ساحه بیاید به قسم اتومات دش(-) این علامه خواهد گرفت.

Fix broken text

توسط این دستور میتوانیم نوشته های ترتیب شده به لسان دیگر به شکل درست نوشته نشده باشد درست نمایم.

عملی کردن:

 اولاً متن خود را انتخاب نموده بعد مینوی tools رفته بعداً بالای دستور Fix broken text کلک میکنیم پنجره ای باز میشود که لسان مورد نظر را که متن در روی صفحه نوشته شده انتخاب میکنیم بعد بالای دستور Ok کلک میکنیم کمپیوتر برای ما پیامی را ظاهر میکند که آیا نوع شکل متن یعنی font را میخواید به Arial  تبدیل نمایم ویا خیردر صورتیکه بالای دستورOk کلک نمایم نوشته روی صفحه منظم گردیده و نوع متن به Arial تبدیل میشود و اگر نوع متن به شکل Arial  باشد متن به شکل شکسته نمایان نمیگردد.

 Word count

با استفاده از این دستور میتوانیم که اندازه حروف سطر ها لغات را در فایل خود حساب نمایم.      (که چند حرف چند لغت و چند پرگراف و چند خط . . . . . . . . . نوشته شد است)

  عملی کردن:

 اولاً در روی صفحه متن اسناد خود را نوشته بعداً  مینوی tools رفته بالای Word count کلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشود که لست تمام مشخصات محتویات صفحه را برای ما نشان میدهد از قبیل تعداد حروف ، لغت ، جمله ، خط ، پانویسی ، بالا نویسی و غیره. 

Auto summarize

 از طریق این دستور میتوانیم  خلاصه سند خود را به صفحه ظاهر نمایم که به چهار قسم نمایش داده میشود.

عملی کردن:

اولاً در روی صفحه متن اسناد خود را نوشته بعداً  مینوی tools رفته بالای Auto summarize کلک نموده دیالوگ بکس ظاهر میشوداگر.

1:Insert an executive……  بالای این حالت کلک نمایم متن خلاصه شده را در بین اســناد به قـسم روشــن نـشان میدهد.                                    

2:Hide everything but the……… بالای این حالت کلک نمایم متن خلاصه شده رادر بالا تر و جدا از سندنشان میدهد(دیگر مشخصات صفحه را پنهان مینماید).

3:Create a new…….. بالای این حالت کلک نمایم متن خلاصه شده را دریک صفحه دیگر وجداگانه نشان میدهد.

 4: Highlight key points بالای این حالت کلک نمایم متن خلاصه شده را در همین صفحه ولی به جز جز در خود صفحه نشان میدهد.

Auto correct

توسط این دستور میتوانیم یک لغت ویا یک حرف به یک لغت ویا حرف ویا جمله تبدیل نمایم ویا کمپیوتر را طـــور فـعال بسازیم که اگر دو حـرف اول یک لـغت مـا اشتباه کـــلان شــود انرا به قسم اتومــات اصــلاح سازد ویا طوری عیار سازیم در صورت که نوشته کنیم hAPPY باید انرا به شکل اصلی آن (happy) بیاوریم وغیر تنظیمات دیگر که مشخصات دیگر در زیرتحریر داده شده است.

 Correct two initial capitals: 1با استفاده از این دستور میتوانیم کمپیوتر را طور فعال بسازیم. که اگر در دو حرف اول یک لغت ما اشتبا ه کلان شود انرا به قسم اتومات اصلاح سازیم مثلا.

BOok = book         

Capitalize first letter of sentence: 2اگر این دستورفعال باشد زمانی که ما متن را نوشته مینمایم برای ما حرف اول جمله را کلان میسازد.

Capital names of the day:3 اگر این دستورفعال باشد زمانی که ما روز های هفته را نوشته مینمایم برای ما حرف اول نام روز های هفته را

کلان میسازد.                     

Correct accidental usage of caps lock key: 4 با استفاده از این دستور میتوانیم کمپیوتر را طوری عیار سازیم در صورت که نوشته کنیم hAPPY باید انرا به شکل اصلی آن (happy) بیاوریم.  

                  

 Replace text as you type: 5اگراین دستور فعال باشد هر گاه در خانه

 Replace جمله ویا کلمه را بنویسیم و در خانه with جمله دیگر را بنوسیم وadd را فشار دهیم در این صورت اگر در صفحه لغت اولی راtype کنیم به قسم اتومات به لغت دومی تبدیل میشود.

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای Huto correct  کلک نموده دیالوگ بکس ظاهر میشودکه در چوکات replace یک حرف ویا لغت را نوشته بعد در چوکات with متن را نوشته که را جای آن لغت ویا حرف چوکات Replace قرار نوشته مینمایم بعداً بالای دستور ok کلک مینمایم هرگاه در روی صفحه ما همان لغتی رانوشته نمایم که در چوکات Replace نوشته کرده بودیم بعد بالای Space رافشار دهیم برای ما همان لغت را به لغتی تبدیل

مینماید که در چوکات with در صفحه auto correct نوشته کرده بودیم.

Track change

بـــا استفاده از این دستــور در صورتکه فـایل ما share با شد میتوانیم تـغیراتکه در آن از قــبیلcut, copy, paste و غیره وارد میشود به خوبی مشاهده کنیم.                          

 Highlight

فعال ساختن این دستور (changes while while edition track) میتوانیم هر تغیرات را که در صفحه بیاوریم کمپیوتر انرا بر جسته مشخص highlight نموده نشان میدهیم . محتویات مشخص شده را میتوانیم با حالت مشخص ان به همرای سند خود چاپ نمایم.                                                    

Accept or reject

با استفاده از این دستور میتوانیم صفحه دیگر را باز نمایم .که در ان دستورات ذیل می باشد

Find

 توسط این دکمه میتوانیم این تغیرات را که در چند جای صفحه است آنرا

یک به یک دریافت نمایم .توسط accept  all  reject all or تمام انها را قبول ویا از بین ببریم .

Final showing markup                           

تغیرات را با یک رنگ مشخص در اسناد نشان میدهید.                

Final

 اگر این دستور انتخاب باشد سند را باتغیرات که وارد شده آنرا نشان نمیدهد یعنی تغیرات را قبول میکند.

Original

 شکل اولی اصلی سند را میدهد بیدون تغیرات وارده .                                 

Compare document

بااستفاده از این دستور میتوانیم دو فایل را با هم مقایسه نمایم وهردوی آن در یک صفحه ظاهر میشود محتویات انها با رنگ های مختلف مشخص highlight نمایان میگردد.     

Compare and Merge document

 بااستفاده از این دستور میتوانیم دو فایل را باهم یکجا ساخته تغیرات وارده را مشاهده کنیم به شرطیکه فایل track change داشته باشیم.

عملی کردن:

اولا پروژه خــود را تـرتيــب داده بعـداً آنرا track change میدهیــم بعد مینوی file رفته بالای دستور save دیالوگ بکسی ظاهر میشود در چوكات File name اسم فايل را نوشته بالاي دستور save‌ كلك ميكنيم. بعداً همین صفحه خود را به یک اسم دیگر هم ثبت میکنیم البته مينوي file رفته بالاي دستور   Save as كلك مينمايم ديالوگ بكسي ظاهر ميشود در چوكات File name اسم فايل را نوشته بالاي دستور save‌ كلك

ميكنيم بعد صفحه اولي را باز نموده در آن تغيرات وارد ميكنيم بعداً بالاي دستور save كلك مينمايم بعد صفحه دومي را باز ميكنيم  دیده خواهیم شد که هیچ تغیراتی در آن نیامده است سپس  مينوي tools رقته بالاي دستور Merge documentميكنيم. ديالوگ بكسي ظاهر ميشود صفحه اولي را انتخاب نموده بالاي دستور ok كلك ميكنيم تغيراتي را كه درصفحه اولي آورد بوديم همان تغيرات را در صفحه دومي وارد ميكند.

Protect document

رمز را در چوکات اول و دوم یک سان تکرار شود

 بااستفاده از این دستورمیتوانیم که صفحه خود را کود دهیم که تا هیچ کسی نتواند در صفحه ما تغیراتی را وارد نماید یعنی این که رمز برای صفحه خود دهیم.

1:Track change

قسمت اول و دوم را تکمار میزنیم بعد بالای دستور Yes start En………..

توسط این دستور میتوانیم محتویات ویا track change صفحه را طوری عیار سازیم که کسی در آن تغیرات وارد کرده نتواند.                                                               

2: Comment

توسط این دستور میتوانیم صفحات یک فایل خود را طوری عیار کنیم که کس در ان اجازه نوشتن (edit) کرده را نداشته با شند.                                         

3: Forms

این دستور وقتی مورد استفاده قرار گرفته میتواند که ما چندین صفحات (add) و (even از مینو insert و بخش break وارد کرده باشیم از

Selection میتوانیم word خود را طوری عیار کنیم که در یک صفحه آن اجازه نوشتن را داشته باشیم. و به صفحات دیگرآن اجازه نداشته باشیم.

توجه!

 Forms Track change comment

این سه دستور در آفس های ویرژن پائین قابل استفاده است

Letters and mailings                                             

Mail merge

با استفاده از این دستور میتوانیم لست شاگردان را در صفحه access علاوه نمایم.

 پروسه اجرای آن قرار ذیل است.

در قدم اول از مینوی Tools رفته بالای دستور mail merge کلک میکنیم پروسه آتی ذیل را تغقیب میکنیم.

دیالوگ بکسی به طرف را ست صفحه ظاهر میگردد بالا دستور Next write you letter کلک میکنیم باز هم بالای همین دستور کلک میکنیم بعد از قسمت بالا Type a new list را انتخاب نموده بعداً بالای دستور Cearteکلک میکنیم  که جهت نوشتن عناوین بالای دستور customize کلک میکنیم پنجره دیگری ظاهر میشود عنوان های موجود را از بین میبریم جهت از بین بردن بالای دستور delete کلک نمود بعداً بالای yes کلک

مینمایم جهت نوشتن عنوان جدید بالای دستور Add کلک میکنیم صفحه ظاهر میشود که در چوکات Type a name…. عناوان مورد نظرا انتخاب نموده بالای Ok کلک میکنیم بعداً باز هم بالای Ok کلک میکنیم بعداً بالای دستور Close کلک میکنیم صفحه ظاهر میشود که اسم صفحه را نوشته

بالای دستور save کلک میکنیم بعد از ثبت نمودن در موقیعتی که ثبت نموده ایم رفته همان فایل به شکل برنامه Access ثبت شده آن را باز نموده  لست مودر نظر را درج میکنیم البته اگر برنامه Access را یاد داشته باشیم  

Letter wizard

با استفاده از این دستور میتوانیم یک نامه مودر نظر با ترتیب دهیم که این دستور جهت نوشتن نامه و دادن style های مختلف  مـورد استفاده قرار میگیرد

پروسه اجرای آن قرار ذیل است.

در قدم اول از مینو tools رفـــته بالای دستــــور letter wizard کلـــــک میکنیم پنجره ای باز میشود که دستورات ذیل را دارا میـباشد.                  

Letter format

درچوکات choose a page design میتوانیــم که انواع شکل ورق را انتخاب نمایم که به کدام شکل باشد.

از چوکات Choose a letter style میتوانیم که انواع مکاتب را انتخاب نمایم

بافعال ساختن date line میتوانیم در مکتوب خود تاریخ را اضافه نمایم.                                                                                                                  

Recipient info

در چوکات receipt’s name اسم گیرنده نامه را بنویسیم

در چوکات delivery address ادرس گیرنده را مینوسیم .                ودیگر معلومات میتوانیم بنویسیم عبارت را 

Other    business    Informal    formal

رسمی       غیرسمی          تجارتی      ودیگر                               

Recipient information

در چــــــــوکات reference میتــوانیم بنوسیـم کــه به کدام آدرس دوباره نامـــه دیگر را بفــــرستد.

در چــــــــوکات attention میتــوانیم متنــی را بنویسیم که بسیار قابل توجه باشد.

در چوکات subject میتــــوانیم بنــوسیم سرمقاله خود را همان عنوانی ویا مضمونی را که ما در باره آن صحبت میکنیم.

در چوکات Cc میتوانیم بنویسیم کدام نظر خاص خود را که در موضوع اصلی نوشته شده نتواند

Sender information

درچـــوکات sender name میتوانیم اسم فرستنده را بفویسیم ودر چـــوکات  return addressمیتوانیم آدرس فرستنده را مینـوسیم .

ازچوکات complimentary closing میتوانیم که در آخر نامه خود کدام مطلـــب را اضافه نمایم که البته در دری ما بااحتـــــرام مینویسیم اما ازاین چـوکات میتوانیم که thank you را انتخاب نمایم ودر چـوکات job title میتوانیم که وظیفه خود را بنویـــسیم.

در چـوکات company مـیتوانیم اـسم کمپنی خود را بنویـسیم و در writer/typist initials میتوانیم اسم نویسنده را بنویسیم.

و از چوکات enclosures میتوانیم که تعداد ورق خود را انتخاب نمایم که چند ورق باشد.

Envelop and labels

 با استفاده از این دستور میتوانیم پاکت خط را تنظیم نمایم.

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای دستور envelop and labels  کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشودکه در چوکات delrvery address آدرس مکمل خود را نوشته ودر چوکات return address آدرس مکمل کیرنده را نوشته بعداً  برای چاپ نمودن همین صفحه بالای printکلک مینمایم.

توسط add to documents  میتوانیم پاکت را قبل از این چاپ نمایم در صفحه اصلی اضافه شود بخاطر تغیرات بیشتر.

توسط options میتوانیم که اندازه ورق پاکت خط و اندازه خط و غیره تنظیمات دیگرا.

Macro

بااستفاده از این میتوانیم تمام مشخصات صفحه را ثبت نمایم هرتغیراتیکه در هر صفحه بیاوریم برای ما ثبت مینماید.

عملی کردن:

اولاً مـــینوی tools رفـــته بـالای record macro  کلک میکنیم دیالوگ بکســـی ظاهر میشــــود که در چـــوکات macro name اســم macro را نوشته میکنیم بعداً بالای دستور ok کلک نموده در روی صفحه هرنوع تغیرات آورده بعد از چند ثانیه که تغیرات را که وارد نموده ایم مینوی tools رفته بالایstop recording  کلک نموده بعد باز هم مینوی tools رفته بالای macro کلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشودکه از چوکات macro name اسم را انتخاب نموده بعداً بالای run کلک نموده برای ما تمام تغراتی که در صفحه وارد نموده ایم برای ما play میشود و دوباره به نمایش گذاشته میشود.

 Customize

بااستفاده از این دستور میتوانیم که در قسمت دکمه های (toolbar) دستورات مینوها و تنظیم مینوها وظایف shortcut key ها وغیره تغیرات مختلف از قبیل علاوه کردن و از بین بردن مینو ، دریافت نمودن مینوها و تغیرات آوردن در مشخصات داخلـی مینو نام تغردادن یعنی rename و  غیره تغیرات دیگر را وارد کرده میتوانیم.

Toolbar

 با استفاده از این بخش میتوانیم toolbar های خود را از روی صفحه پنهان

وظاهر سازیم .و همچنان یک toolbar کاملا جدید ایجاد نمایم.

  عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای customize کلک میکنیم پنجره ای ظاهرمیشود که مشخصات آن درزیر تحریر میشود

  Toolbar 

New با استفاده از این دستور میتوانیم یک toolbar جدید ایجاد نمایم اما بدون کدام مشخصات که مشخصات آنرا در صفحه commands خواهم اضافه نمود.

Rename از طریق این دستور میتوانیم اسم یک toolbar را تغیر دهیم.

Delete از طریق این دستور میتوانیم یک toolbar را که خود ما تهیه کردیم همان را ازبین ببریم.

Commands

با استفاده از این دستور ما میتوانیم که در قسمت مینوهای icon ها بعضی تغیرات را وارد نمایم از قبیل کاهـش ، افـزود و غیره  و همچنان یک مینوی جدید تهیه نمایم ویا کدام مینو که ازبین رفته باشد دریافت نمایم.

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای دستور customize کلک میکنیم پنجره ای ظاهر میشود که دستور toolbar را کلک میکنیم بعداً بالای دستور  New کلک مینمایم پنجره ای ظاهر میشود که اسم toolbar را نوشته میکنیم بعداً بالی دستور ok کلک میکنیم که یکtoolbar  جدید ایجاد میشود اما بدون کدام مشخصات که مشخصات آنرا در بالای Commands کلک میکنیم

 بعداً از چوکات categories بالای مینوی مورد نظر کلک میکنیم  بعد ازچوکات commands ابزار مورد نظر را انتخاب نموده بالای آن کلک خود را محکم گرفته در toolbar که جدیداً ساخته ایم می اندازیم به همین ترتیب ازهر مینو ابزار جمع آوری نموده یک toolbar مورد نظر را میسازیم.

چطورمیتوانیم یک مینوی جدید بسازیم؟

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای دستور customize کلک میکنیم پنجره ای ظاهرمیشود که بالای دستور commands کلک میکنیم بعد از چوکات categories بالای دستور new menus کلک میکنیم بعداً ازچوکات commands مینوی در آن موجود است آنرا انتخاب میکنیم بالای آن کلک خود را محکم گرفته درپهلوی دیگر مینوها آنرا رها میکنیم بعدآ از چوکات categories بالای مینوی مورد نظر کلک میکنیم بعدآ ازچوکات commands ابزار مورد نظر را انتخاب نموده بالای آن کلک خود را محکم گرفته در مینوی که جدید ساخته ایم رها میکنیم به همین ترتیب ازهر مینو ابزار جمع آوری نموده یک مینوی مورد نظر را ایجاد میکنیم.

چطور میتوانیم یک مینو را در یافت نمایم؟

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای دستور customize کلک میکنیم پنجره ای ظاهرمیشود که بالای دستور commands کلک میکنیم بعد از چوکات categories بالای دستور built-in menus کلک میکنیم بعداً ازچوکات commands مینوی مورد نظر را انتخاب نموده بالای آن کلک خود را محکم گرفته درپهلوی دیگر مینوها رها میکنیم مینوی ما دریافت میشود.

Options                                                                   

با استفاده از این دستود میتوانیم تمام مینو ها و toolbar را تنظیم نمایم.

Show standard and formatting toolbars on rows

بافعال ساختن این دستور toolbar standard و formatting toolbar هر دو در یک ردیف قرار میگرند.

Always show full menus

با فعال ساختن این دستور لست  مینو ها بصورت مکمل ظاهر میگردد.     با غیر فعال ساختن این دستور لست  مینو ها بصورت مکمل ظاهر نمیگردد.

Large icons

با فعال ساختن این دستورتصایر کوچک تحت نام icon که در روی صفحه است به شکل برجسته یعنی کلان ظاهر میگردد.

Show screen tips on toolbar

با فعال ساختن این دستور زمانی که در بالای هر icons موس خود را وارد نمایم برای ما اسم همان icons را ظاهر میگردد.

 

چطورمیتوانیم یک دستور از مینو را sharcut بدهیم؟

عملی کردن:

در صفحه Options بالای keyboard کلک نموده دیالوگ بکس ظاهر میگردد که از چوکات categories مینوی مورد نظر را انتخاب نموده بعد از چوکات commands ابزار (cut, copy, or past) موردنظر خود را انتخاب موده بعد در چوکات paress new shortcut key موس خود

را گذاشته بالای alt یا ctrl را محکم گرفته بالای یکی از حرف های A.B.C کلک نموده بعداً بالای Assing کلک نموده بعد بالای close کلک نموده باز هم بالای دستور close کلک نموده هرزمانی که ما همان shortcut را کار نمایم برای ما نظر به دستور داده شده قبلی کارمیکند و برای ازبین بردن آن بالا ی  remove کلک نموده.

Option

با استفاده از این دستور میتوانیم در حرکت ظاهر شدن مینو ها بعد از کلک نمایش اسما button ها بعد از رفتن Pointer بالای آنها و بعضی تغیرات دیگر نظر به خواست خود وارد کنیم.

View                                                                                          

Highlight

 با فعال ساختن این دستور نقاط کـــه تــوسط دستـــــــور highlight بـه یـــک رنــگ مــــختلف بر جـسته ساختیم بر جـسته بودن انهـا را در روی صـفحه ظاهر و پنهتان کرده میتوانیم.

Bookmarks

 اگر این دستور فعال باشد در پهلوی تمام bookmarks علامات انها را در

روی صفحه نشان میدهیم و در صورت غیر فعال بودن این دستور علامه

 Bookmarks ظاهر نمیشود

Status bar

اگر این دستور فعال باشد معلومات در مورد هر دستور را در زیر صفحه نشان میدهدآنهم وقتیکه mouse یعنی cursor بالای همان دکمه بیاید.

Screen tips

اگر این دستور فعال باشد زمانی که ما قسمت متن را انتخاب نمایم و بعد مینوی inser رفته بالای comment کلک نمایم برای ما در روی صفحه ظاهر مینماید به یک رنگ زرد در صورت غیر فعال بودن این دستوربرای ما به کدام رنگی ظاهر نمینماید. 

Animated text

محتویات که از طریقfont  بخش text effacts مینو format فعال گردیده اگر این دستور فعال باشد همان محتویات را به همان قسم متحرک نشان میدهیم در صورت غیر فعال بودن این دستوربرای ما به کدام حرکتی را نشان نمیدهد.                                                                                                               

Horizontal scrollbar

 اگر این دستور فعال باشد scrollbar عمودی در صفحه ظاهر میگردد.                

Vertical scrollbar

اگر این دستور فعال باشد scrollbar افقی در صفحه ظاهر میگردد

Picture place holder

 اگر این دستور فعال باشد کدام تصویر را در روی صفحه ظاهر نمایم برای ما صرف چوکات یک عکس را نشان میدهد هدف دستوراین است که اگر توسط دستور فوق عکسhide  یعنی پنهان باشد صفحه کمپیوتر را به

سرعت پائین و بالا برده میتوانیم.                       

Tap character

اگر این دستور فعال باشد به هر تعداد tab که ما پیش رفته باشیم به عوض انها علامت تیر را نشان میدهد .که از آن ما میتوانیم بفهمیم که چند tap به پیش رفته ایم.                                                                                                                     

Space

با فعال ساختن ایــن دستـور میتـــوانیم به عوض space نقاط را عوض معلومــات به روی صـفحه مشاهـده نمایم .کـــه چنـد space بـــه پیش رفته ایم.                     

Paragraph marks با فعال ساختن این دستور در ختم هر پرگراف علامه آن ظاهر میگردد که مامیتوانیم بفهمیم که چند پرگراف داریم.

 

Hidden text

 اگر این دستور فعال باشد تمام محتویات مخفی شده را که از طریق font انها را مخفی نموده ایم میتوان به روی صفحه ظاهر سازیم.                                                                                                               

Drawings

اگـر این دستور فعـــال بـاشد زمانی که ما در روی صـــفحه کدام رسم ویا از طریق auto shapesکدام شکلی را ظاهر نمایم برای ما در روی صفحه ظاهر میباشد اما اگر غیر فعال باشد اشکال ترسیم شده را غیب میسازد.                                           

Text boundaries

با فعال ساختن این دستور محتویات صفحه ما به خطوط با ریک محصور میشود.

Vertical ruler

خط کش عمودی را نشان داده و غائب میسازد.                                        

Wrap to window اگر این دستور فعال باشد محتویات صفحه ما از روی سکرین خارج نمیشود اگر غیر فعال باشد محتویات صفحه خارج از صفحه میشود یعنی تا که ما enter نکنیم برای ما خط را قطع نمیکند.          

Draft font

اگر این دستور فعال با شد با هر خط که سند را بنویسیم انرا به یک اندازه مشخص تبدیل مینماید تا در صورت چاپ کردن از ضیاع رنگ و وقت جلو گیری شود.  

File location

موقیعت های فایل را نشان میدهد که در کدام folder ویاdrive  حقظ میشود.

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای options کلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشود بالای صفحه File location کلک نموده بعد بالای modify کلک

 

 نموده دیالوگ بکسی ظاهر شده موقیعت ثبت شدن صفحه را انتخاب نموده بالای ok کلک نموده بازهم بالای ok کلک نموده هر گاه بالای save کلک نمایم همان موقیعتی ظاهر میشود که ما آنرا انتخاب نموده ایم 

User information

 اسم و ادرس استفاده کننده را مشاهده نمود وتغیر داده میتوانیم.

زمانی که در آن تغیرات آوردیم در روی صفحه comments  داده بالای همان comments موس خود را قرارمیدهیم برای ما همان اسم را نشان میدهد.

General

Blue background white text

با فعال ساختن این دستـــور رنــگ صفحــــه ابـی و رنگ نوشتـه سفید میــــــــگردد.

Provide feed back with animation

اگر این دستـور فعال باشد درهنگام حفظ یعنی ذخیره نمودن صفحه و دستورات دیگری cursor یک بار به حالت خاص تبدیل میگرددو همچنان یک خطی به طرف پائین میآید.                                

Recent use file list

 تعداد آخرین فایل های را میتوان مشخص ساخت تا در مینو file اسما انها را بیاوریم.                                                                                                              

Navigation keys for word perfect users' اگر این دستور فعال سازیم میتوانیم دکمه های edit keyboard را تغویض نموده تا وظایف که در پروگرامهاwep  دارد همان قسم استفاده نمائیم.                                      

Measurement units

 از این طریق میتوانیم واحد اندازه گیری پروگرام word را انتخاب نمائیم.            

Edit

Typing replace selection

هر گاه این دستور فعال باشد محتویات را که بلاک نموده ایم و شروع به نوشتن محتویات دیگر تمام محتویات بلاک شده به قسم اتومات از بین خواهد رفت.

Drag and drop text

هر گاه این دستور فعال باشد میتوانیم mouse خود را به قسمpointer  

بالای محتویات بلاک شده مشاهده کنیم.

Use INS key for paste اگر این دستور فعال باشد از کلیک insert برایpaste کردن و نصب نمودن استفاده نمائیم.                                                                                                  

Over type mode

اگر این دستور فعال باشد اگر ما در بین یک سطر بنویسیم محتویات سابقه را از بین برده و محتویات جدید جانشین آن میگردد و اگر فعال نباشد محتویات سابقه پیش رفته و جای را به محتویات جدید تخلیه مینمائیم. 

Use smart cut and past

هر گاه این دستور فعال باشد ویک محتویات را ازجای دیگر به صفحه انتقال دهیم بین هر دو محتویات فاصله ایجاد میکند.                                                                     

Tabs and backspaces

هر گاه این دستور فعال باشد و اندازه خط اول و حاشیه پرگراف را از طریق

پراگراف مینو  format تعین کرده باشیم میتوانیم ذریعه backspace و tab پراگراف را به راست و چپ انتقال دهیم.                                                                                          

When selected automatically select entire word

اگر این مینو فعال باشد هرگاه یک حصه لغت را مشخص نمائیم تمام لغت به قسم اتومات مشخص میشود.  

 Spelling

Check spelling as you type

اگر این دستور فعال باشد به قسم اتومات غلطی املایی را مشخص میسازد وخط سرخی در زیر غلطی مینویسد.

Hide spelling errors in the document

اگر این دستور فعال باشد خطوط سرخیکه به خاطر غلطی املایی در زیر هر محتویات غلط ترسیم شده مخفی میسازیم.

Always suggest correction

اگر این دستور فعال باشد در هنگام spell checking لغات های هم مانند را نشان میدهد.

Suggestion from main dictionary

در صورتیکه این دستور فعال باشد در وقت spell checking صرف لغت

 های هم مانند را از folder خود کمپیوتر نشان میدهد و اگر خود ما یک لغت را اضافه کرده باشیم وهم مانند هم باشد نشان نمیدهد.

 

 Ignore word with upper case

اگر در بین محتویات ما اشتباها چند حرف آن کلان بیاید از آن صرف نظر مینماید اگر این دستور فعال باشد.

 

Ignore words with numbers

 اگر این دستور فعال باشد و در بین یک لغت اشتباها نمبر را تحریر کرده باشیم از آن صرف نظر مینماید.

Ignore internet and file addresses

در صورتیکه این دستور فعال با شد از غلطی املائی آدرسها فایل وinternet صرف نظر مینماید.

Check grammar as you type

 هر گاه این دستور فعال باشد غلطی گرامری را به قسم اتومات با کشیدن خط سبز در زیر آن مشخص میسازد.

Hide grammar errors in this document

در صورتیکه این دستور فعال با شد تمام غلطی گرامری را که خط سبز معلوم شده خط سبز آنرا مخفی میسازد.

Check grammar spelling

 با فعال ساختن این دستور میتوانیم همزمان با اشتباه املایی اشتباه گرامری را نیز نشان بدهد.  

 

Show readability statistics

 اگر این دستور فعال باشد در آخر عملیه spell check صفحه دیگری را نشان میدهد که تعداد صفحات بخشها سطرها و حروف را معلومات میدهید.

Print

Draft put put

اگر این دستور فعال باشدprinter  کمترین رنگ را مصرف مینماید و محتویات را زودتر چاپ مینماید.  

Allow A4/letter paper resizing

هر گاه این دستور فعال باشد کاغذA4 وletter برای تمام چاپ نمودن

 کاغذstandard  میگردد.                                                                                            

Background printing

اگر این دستور فعال باشد میتوانیم طوری صفحه را چاپ نمائیم که در هنگام چاپ شدن ما نیز بتوانیم در صفحه کار نمائیم.                                                                

Reverse printing order

اگر این دستور فعال باشد صفحات را از آخر آغاز نموده جاپ مینمائیم.       

Hidden text

در صورت فعال بودن این دستور کمپیو تر محتویات یا متن مخفی شده صفحه را نیز چاپ نماید.                                                                                                                   

Document property

با فعال ساختن این دستور properties یک فایل نیز چاپ میشود.                            

Field codes

 در فعال ساختن این دستور ما میتوانیم به عـوض تاریخ حرف اسم آنرا قرارذیل چاپ نمائیم مثلا به عوضfeb/29/2003  میتوانیم mmm/dd/yy را چاپ نمائیم.      

 Comment

با فعال ساختن این دستور نظرات که در سند خود داده ایم چاپ مینمائیم. 

Save

Always create a backup copy با فعال ساختن این دستور میتوانیم

ازهمه اسناد که حفظ میشود یک یک کاپی بیگیریم که این کاپی در فایلهای backup جا بجا میگردد.

  عملی کردن:

اولا متن مورد نظر را نوشته بعداً مینوی tools رفته بالای option کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهرمیشود که Always create a backup copy  فعال ساخته بالای ok کلک نموده بعد مینوی  fileرفته بالای  save کلک نموده دیالوگ بکس ظاهرمیشود که در چوکات file name یک نام داده بالای save کلک مینمایم بعد صفحه را بسته نموده دو باره آنرا باز مینمایم در آن تغیرات آورده بالای save  مینمایم دو بار در همان جای که ثبت نمودیم میرویم میبینم که یک صفحه ای به نام backup of (jab) است که آنرا باز نمایم دیده میشود که در آن کدام تغیراتی وارد نشده.

Allow fast saves

با فعال ساختن این دستور میتوانیم کمپیوتر را طوری فعال سازیم که صرف تغیرات جدید را در یک فایل حفظ کند .وهر وقتیکه بخواهد تمام فایل را به یک دفعه حفظ نمایم این دستور را خاموش نموده و توسط save تمام فایل را حفظ مینمایم.

Prompt for document properties

 با فعال ساختن این دستور بعد از حفظ نمودن هر فایل صفحه دیگر به خاطر حفظ نمودن مشخصات دیگری فایل ظاهر میگردد.                                                                      

Prompt to save normal template

اگر این دستور فعال با شد ودر font ویاmargins  تغیرات آورده و از پروگرام word خارج شویم .صفحه ظاهر میگردد که این تغیرات را به قسم عادی قبول کنیم .ویا خیر و اگر این دستور فعال نباشد تغیرات وارده را به قسم  خود کار در حالت عادی قبول مینمایند.


دو شنبه 30 خرداد 1390برچسب:, :: 11:26 ::  نويسنده : فردین
 
فصل چهارم مینوی Insert Break Page break با استفاده از این دستور میتوانیم صفحه جدید را ایـجــــاد نــــمائیم. Column break با استفاده از این دستور میتـوانیم از یک ستـون به ستـون بعدی حرکت نــمایم در صــورتیکه صفــحه ما بشکل اخبار باشد این کار را میتوانیم که مینوی format رفته بالای دستور column کلک می نمایم دیالوگ بکسی ظاهر میشود که حالت دو ویا سه column را انتخاب میکنیم بعداً بالای دستور ok کلک مینمایم. Text wrapping break با استفاده از این دستور میتوانیم که وظیفه enter انجام بدهیم یعنی حرکت کردن کرسر از یک سطر به سطر دیگر. Next page توسط این دستور میتوانیم که بخش از اسناد خویش را از شروع اول همین صفحه اغاز نمایم(اگر درصفحه نوشته شده باشد صفحه بعدی ایجاد میشود). Continues توسط این دستور میتوانیم بخش از اسناد خویش را از شروع اول همین صفحه آغاز نمائیم. Even page توسط این دستور میتوانیم بخش از اسناد خویش را از صفحه جفت اغاز نمایم. Add page توسط این دستور میتوانیم بخش از اسناد خویش را از صفحه طاق اغاز نمایم . Page number توسط این دستور میتوانیم که برای صفحه خود نمبر بدهیم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای page numberکلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشود که ما از چوکات position میتوانیم موقیعت نمبر صفحه را به طرف بالا ویا پائن انتخاب مینمایم از چوکات alignment میتوانیم موقیعت نمبر صفحه را به طرف راست و چپ و سط تعین نمایم و بخاطر شکل نمبر میتوانیم بالای format بکنیم دیالوگ بکس ظاهر میشود که ازچوکات number format میتوایم که شکل نمبر را انتخاب نمایم که به شکل الفبا باشد ویا به شکل عدد رومی و غیره وازچوکات start میتوانیم بگویم که آغاز نمبر صفحه از چند باشد بعداً بالای ok وبازهم بالای ok کلک مینمایم برای ما نمبر صفحه را به شکل دلخواه تنظیم مینماید. Date and time توسط این کمند میتوانیم تاریخ و ساعت همان روز را که در آن قرار داریم بر روی صفحه word که جای ان قبلا انتخاب شده ظاهر بسازیم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای date and timeکلک نموده دیالوگ بکس ظاهر میشود که ما از چوکات available formats میتوانیم یکی از ساعت و تاریخ را انتخاب نموده بعداً بالای ok کلک مینمایم. Auto text با استفاده از این دستور میتوانیم محتویات را که در این مینو داریم به مجرد کلیک نمودن آن آنها را در جای مشخص شده صفحه داخل نماید و همچنان توسط این دستور محتویات جدید را داخل مینوی normal کرده میتوانیم. عملی کردن: اولا مینوی insert رفته بعداً بالای auto textکلک نموده دیالوگ بکس ظاهر میشود که ما از چوکات enter auto text hereمیتوانیم متن مورد نظر خود را نوشته بعداً بالای add کلک مینمایم بعداً بالای دستور ok کلک نموده در هنگام ضرورت مینوی insert رفته در بخش auto text بعد در normal بالای متن مودرنظر کلک نموده همان متن در روی صفحه که ما موقعیت آنرا قبلا تعین نمودیم اضافه میشود. Delete توسط این دستور میتواینم که جمله ترتیب شده را ازبین ببریم. Insert توسط این دستور میتواینم که جمله ترتیب شده را وارد صفحه نمایم البته برای این دو کار اولاً از چوکاتenter auto text here متن را انتخاب نموده بعداً بالای این دستور کلک میکنیم. New توسط این دستور میتوانیم پرگراف مکمل را در بخش Auto text اضافه نمایم عملی کردن: اولاً پرگراف را در روی صفحه انتخاب نموده بعداً بالای دستور new کلک میکنیم صفحه ای ظاهر میشود که اسم پرگراف را نوشته بالای دستور Ok کلک میکنیم جهت دریافت همین پرگراف در صفحه دیگر در Normal از بخش Auto text میتوان دریافت نمود. Field با استفاده از این دستور میتوانیم که راجع به تمام مشخصات یک اسناد ثبت شده خود از قبیل تاریخ ایجاد شده تاریخ چاپ شده و تاریخ ثبت شده نویسنده و غیره معلومات حاصل کنیم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای fieldکلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشودکه ما از چوکات categoriesکزینه date and time ویا کدام گذینه دیگر مورد نظر خود را انتخاب نموده بعد بالای دستور ok کلک مینمایم. Date and time 1:-create date تاریخ که اسناد ثبت شده است در صفحه ظاهر میسازد. 2:- Date تاریخ جاری روز را به داخل صفحه میا ورد. 3:- Edit time مدت وقت را که در آن سند تحیه شده است نشان میدهد. 4:-save date تاریخ که در آن سند حفظ (save) شده باشد نشان میدهد. 6:-time ساعت جاری که در ان قرار داریم نشان میدهد. 7:- Print date تاریخ یکه سند در آن وقت چاپ شده باشد نشان میدهد. Symbol با استفاده از این طریق میتوانیم که از علامات مختلف در صورت ضرورت از انها استفاده کنیم . عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای symbolکلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشود که ما از چوکات font شکل های مختلف را انتخاب نموده بعداً ازصفحه symbol مورد نظر را انتخاب کرده بالای دکمه insert ا کلک میکنیم برای ما همان سمبول را در روی صفحه اضافه مینماید. اگر خواسته با شیم که به کدام سمبول shortcut بسازیم چنین عملی میکنیم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای symbolکلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشود که ما از چوکات font شکل های مختلف را انتخاب نموده بعــد ازصــفحه symbol مــورد نظــر را انتخاب نموده بالای دکمه shortcut کلـک میکنیم دیالــوگ بکسی ظاهر میشود در چـــــوکات press new shortcut دکـمه alt را محـــکم گرفته بالای دکمه m در کیبورد فشار میدهیم بعد طرف راست دکمه assign را کلیک کرده close میکنیم هر زمانی که alt را همراه M فشار برهیم سمبول تنظیم شده به روی صفحه ظاهرمیگردد. Comment از طریق این دستور میتوانیم که راجع به شخص یا شی معلومات خصوصی بدهیم. عملی کردن: در قدم اول قسمت متن را انتخاب نموده بعداً مینوی insert رفته بالای دستور commentکلک میکنیم چوکاتی باز میشود معلومات خودرا type کرده خارج از همان صفحه کلک میکنیم بعد. هرزمان که موس را بالای همان متن انتخاب شده ببریم میتوانیم معلومات داده شده را مشاهـــــــده کنیم وهـمـچـنان میتوانیم که از طریق مینو viewبخش commentآنرا پنهان و مشاهده کنیم ویا تغیرات بیاوریم. جهت پنهان ساختن comment در مینوی view بالای Markup کلک میکنیم اگر ظاهر باشد پنهان میشود و اگر پنهان باشد ظاهر میشود اگر خواسته باشیم که صوتی هم نظریه را ثبت نمایم بالای comment کلک نموده درپائین صفحه صفحی ظاهر میشود که بالای علامه که بشکل کست است کلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشود که بالای علامه ثبت کننده کلک مینمایم درصورتی که مکرافون با کمپیوتر وصل باشد تمام صحبت هارا ثبت میکند. مطلب داخل چوکات در word 2000 قابل استفاده میباشد Footnote با استفاده ازاین دستور میتوانیم که برای تشرح معنی لغات مشکل و یا تبصره در مورد کتاب و نویسنده در ختم پرگراف (endnote) ویا درختم صفحه footnote نوشته کنیم پروسه ان قرار ذیل است. عملی کردن: در قدم اول موس خودرا در پهلوی همان موضوع ضـروری خـود قــــــرار داده بعــداً مـــینوی insert رفتـــه بعــدا بـــالای footnote کلک مـــــیکنیـــم. مــــتعافبــــاً footnote و یـا endnote را فعال کرده بعداً بالای سمبول کلک نمود یک سمبول را انتخات کرده بالای ok کرده بازهم بالایok کلک کرده مطلب را نوشته میکنیم بعداً موس خود را خارج از جای مشخص شده کلک نموده بخاطر مشاهده کردن آن از print preview میتوانیم استفاده نمایم و همچنان میتوانیم که از طریق مینو viewبخش footnoteآنرا مشاهده کنیم ویا تغیرات بیاوریم. Caption از طریق این دستور میتوانیم به شکل جدول اسناد خود نمبر یعنی Label بـــــدهیــم. مانند شکل اول جــدول. و نـیز میتوانیـم ازخود یـک واحــــد بــساریم مـانند بخش ویا گروپ و آن را در صــفحه جاری داخل نمایم و همچنان میتوانیم موقیعت label را که در زیر و یا بالای همان محتویات بیاید تعین کنیم. و از طریق auto caption میتوانیم پروگرامهای را تعین نمایم وهرگاه از همان پروگرامها محتویات داخل صفحه بیاوریم به قسم اتومات برایش شکل یعنی label بزند. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای دستور caption کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشود که دارای دستور های ذیل میباشد. New label توسط این دستور میتوانیم که یک label تحت نام شکل تنظیم مینمایم. Numbering توسط این دستور میتوانیم که نمبر label را تغیر دهیم که به شکل الف با باشد ویا به شکل عدد رومی ویا عدد شرقی و غیره. بعداز آوردن تغیرات بالای ok کلک مینمایم در همان موقعیتی که موس است درهمان جا اضافه میشود. Cross - reference با استفاده از این دستور میتوانیم که heading, comment, caption, endnote, footnote, وغیره را دریک موقعیت مترادف اضافه میکنیم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای Cross-reference کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشود. که از چوکات reference type میتوانیم که caption heading را نتخاب نموده بعداً از چوکات for what heading میتوانیم heading, caption, footnote خود را انتخاب نموده بالای insert کلک نموده هرکدام heading, caption, footnote به نوبت انتخاب نموده بالای insert کلک مینمایم بعداً بالای cancel کلک مینمایم به مشاهده میرسد که تمام مشخصاتیکه insert کردیم در روی صفحه موجود است هرگاه بالای هر کدام آنها کلک نمایم ما را وارد همان بخش میکند. بخاطر برگشت به موقعیت اولی بالای این علامه ذیل کلک مینمایم. Index and table دستور I and T برای ساختن فهرست عناوین کتاب به کار میرود این دستور از عناوین محتویات استفاده نموده و از آن فهرست ترتیب مینماید. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای index and table کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشود. که بالای دستور table of contents کلک نموده بعداً بالای ok کلک کرده برای ما فهرست را آماده مینماید. مشخصات table of contents Show page numbers-:1 با تکمارک بودن این در فهرست در مقابل عنوان نمبرصفحه عنوان اضافه میشود. 2:-right align page numbers باتکمارک بودن این دربین عنوان نمبرصفحه یک خطی را اضافه میشود. 3:-tab leader از این چوکات شکل خطی را انتخاب مینمایم که بین عنوان نمبر صفحه قرارمیگیرد. 4:-show levels از این چوکات تعدا heading ها را زیاد مینمایم. 5:-modify ازاین کمند میتوانیم که در دیزاین و شکل و رنگ وغیره تغیرات را بیاوریم. Picture Clip art با استفاده از این دستور میتوانیم که تصاویر دیزاین شده خود برنامه word را به صفحه میاوریم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای Clip art کلک میکنیم بعداً دیالوگ بکسی ظاهر میشود به طرف راست صفحه که بالای Go کلک میکنیم تمام تصاویر در قسمت پائین همین صفحه ظاهر میشود بعداً بالای آن راست کلک نموده بالای insert کلک میکنیم همان تصویر در روی صفحه ظاهر میشود اگر در قسمت search for کدام بخش تصویر مشخص را نوشته نمایم بعداً بالای Go کلک همان بخش تصاویر را ظاهر ساخته بالای تصورمورنظر راست کلک نموده بالای insert کلک مینمایم در صفحه اضافه میشود. From file از طریق این دستود میتوانیم که یک تصویر دیزاین شده را از پروگرا مهای دیگر ویا تصاویر های شخصی خویش را در صورت موجودیت شان به روی صفحه پروگرام word میاوریم. عملی کردن: اولا مینوی insert رفته بعداً بالای دستور From file کلک میکنیم بعداً دیالوگ بکس ظاهر میشود که بالای تصورمورد نظر کلک میکنیم بعد از آن بالای insert کلک میمایم تصویر مورد نظر در صفحه ظاهر میشود. Auto shapes با استفاده از این دستور میتوانیم که اشکال مختلف نظر به ضرورت به روی صفحه ترسیم کنیم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای از بخش picture بالای دستور Auto shapes کلک مینمایم Tool bar آن ظاهر میشود که دارای بخش های مختلف میباشد که از یکی از بخش های آن شکل مورد نظر را انتخاب نموده کلک مینمایم بعداً کلک خود را در روی صفحه محکم گرفته حرکت میدهیم همان شکل در روی صفحه اضافه میشود. Word art ازاین طریق انواع مختلف نوشته ها را مشاهده مینمائیم که به عوض انها محتویات مورد نظر خود را مینویسیم . نوشته ما به همان شکل طرح ویا رنگ و حالت داخل صفحه میشود بعداً همچنان توسط word art toolbar تغیرات مختلف در ان وارد کرده میتوانیم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای دستور word art کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشود که درآن انواع شکل خط موجود که بالای شکل مورد نظر کلک نموده بعداً بالای ok کلک میمایم بعداً متن مورد نظر را نوشته بالای ok کلک کرده شکل خط در صفحه ظاهر میشود. From scanner of camera از این طریق در صورت موجودیت scannerو camera میتوانیم عکس خود را وارد صفحه word نمایم طریق استفاده camera قرار ذیل است: بعد از استفاده این دستور از صفحه باز شده print quality را انتخاب کرده بعداً custom insert را کلیک میکنیم و از صفحه ظاهر شده Preview را فشار میدهیم بعد تصویر که در scanner گذاشته شده به روی صفحه ظاهر میگردد. متعاقبا سرحدات تصویر را تعین کرده دکمه accept را انتخاب میکنیم تعدا تصویر ما به روی صفحه ظاهر میگردد. Chart با استفاده ازاین دستور میتوانیم گراف را به روی صفحه بیاوریم که به همرای این محتویات آن نیز میباشد اگر بجای همان محتویات ارقام دلخواه خود را می نویسیم گراف بقسم اتومات تغیر خواهد کرد وبه شکل دلخواه ما تهیه خواهد شد. File با استفاده از این میتوانیم بدون اینکه اسناد را باز نمائم محتویات آنرا به تعقیب صفحه اسناد باز شده خود اضافه نمایم یعنی این که دو مکتوب را باهم یکجا می نمایم. عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای دستور file کلک میکنیم بعداً دیالوگ بکسی ظاهر میشود که درآن تمام مکتوب ها موجود است مکتوب مورد نظر را انتخاب نموده بالای دستور insert کلک می کنیم مشاهده مینمایم که دو مکتوب باهم یکجا شده است. Object بااستفاده از این دستور میتوانیم که کدام صوت مربوط اسناد را بیاوریم ویا مثلث ویا جنتری ویا اشکال ویا پروگرام های ضروری دیگر از قبیل Ms excel و غیره که در کمپیو تر موجود میباشد به صفحه خود بیاوریم. 1: چطورمیتواینم یک مثلث در روی صفحه ظاهر نمایم؟ عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای object کلک میکنیم بعداً دیالوگ بکسی ظاهر میشود که در بالای create new بعد از چوکات object type دستور bitmap image را انتخاب میکنیم بالای دستور ok کلک میکنیم که در صفحه یک چوکات دیگری ظاهر میگردد که در آن مثلث خود را ترسیم نموده بعداً در خارج از چوکات در روی صفحه کلک میکنیم همان مثلث در روی صفحه ظاهر میشود. 2:چطور میتوانیم یک چنتری در روی صفحه ظاهر نمایم؟ عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای object کلک می نمایم بعداً دیالوگ بکسی ظاهر میشود که در بالای create new بعداً از چوکات object type کمند calendar control 11.0 را انتخاب نموده بالای ok کلک نموده که در صفحه یک جنتری ظاهر مینماید و ما میتوانیم که سال , ماه, روز را تغیر بدهیم. 3:چطور میتوانیم که در روی صفحه صوتی که مربوط اسناد میشود آنرا ظاهر نمایم؟ عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای object کلک میکنیم بعداً دیالوگ بکسی ظاهر میشود که در بالای create new بعد از چوکات object type کمند media clip را انتخاب نموده بالای دستور ok کلک نموده که در قسمت مینو یک مینوی به نام insert clip ظاهر میگردد که بالای آن کلک نموده بعداً بالای sound کلک مینمایم صفح ای ظاهر میگردد که صوت مورد نظر خود را انتخاب نموده بالای open کلک مینمایم در صفحه اضافه میشود بخاطر play نمودن آن یک از play آن استفاد میکنیم و دوم بالای آن دبل کلک میکنیم برای ما صوت به خواندن میپردازد. 4:چطور میتوانیم یک تصویر شخصی خود را در روی صفحه ظاهر نمایم؟ عملی کردن: اولا مینوی insert رفته بعداً بالای object کلک نموده بعداً دیالوگ بکسی ظاهر میشود که در بالای create from file کلک نموده بعداً بالای browse کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میگردد که تصویر مورد نظر خود را انتخاب نموده بعداً بالای open کلک نموده در روی صفحه تصویر مورد نظر ظاهر میگردد. Book mark بااستفاده از این دستور میتوانیم نقاط مهم صفحه را بنام های مختلف مسمی سازیم. عملی کردن: اولاً قسمت متن مودرنظر را انتخاب نموده بعداً مینوی insert رفته بعداً بالای دستور Book mark کلک میکنیم بعداً دیالوگ بکسی ظاهر میشود که درچوکات Book mark name یک نام نوشته بعد بالای add کلک میکنیم بعداً close کلک نموده بخاطردریافت همان قسمت نام داده شده اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای دستور Book mark کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشود که ازچوکات آن اسم مورد نظر خود را انتخاب نموده بالای go to کلک مینمایم در روی صفحه برای ما نشان مـیدهـد. Delete با استفاده از دستور Delete میتوانیم اسم Bookmark را از بین ببریم Hyperlink با استفاده ازاین دستور میتوانیم فایل صفحه خودرا به یکی از فایل های پروگرام دیگر اتصال دهیم یا بعبارت دیگر دوفایل را باهم ارتباط دهیم . عملی کردن: اولاً مینوی insert رفته بعداً بالای Hyperlink کلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشود که از آن فایل مورد نظرخود را انتخاب کرده ok کلک نموده دیده خواهد شد که در روی صفحه یک خظ آبی رنگ است که بالای آن کلک نمایم همان صفحه باز میشود. اگر خواسته باشیم که عناوین کتاب خود را در یک صفحه ارتباط دهیم از صفحه Hyperlink در قسمت Bookmark کلک نموده از صفحه باز شده یک یک عناوین را انتخاب نموده بالای Ok کلک میکنیم.


دو شنبه 30 خرداد 1390برچسب:, :: 11:24 ::  نويسنده : فردین

فصل دوم

مینوی      Edit

Undo

با استفاده از این دستور میتوانیم که اشتبا هی را که سهوا سر زده باشد مجدداً به درستی آن پرداخت.                                                                                                         

ویا جهت برگشت عملیه از undo استفاده مینمایم.

Repeat

با استفاده ازاین دستور میتوانیم که همان اشتباه که قبلاً صورت گرفته بود دو آنرا باره تکرار کرده میتوانیم.                                                                                       

Cut

 با استفاده از این دستور میتوانیم که یک کلمه سطر و پراگراف خود را بطور مکمل به جای دیگر انتقال بدهیم که پروسه تطبیق ان قرار ذیل است.

عملی کردن:-

درقدم اول همان قسمت مورد نظر خود را بلاک یعنی انتخاب کرده بعدا مینو

Edit رفته بالای cut کلک میکنیم متعاقبا در روی صفحه بالای جای مورد نظــر خـود کرسـر یعنی مـــوس را گـذاشته بعد مینو edit رفتـــــــه بالای دستورpast کلک مینمایم درنتیجه دیده خواهد شد که عملیه تطبیق شده است.                                                                   

Copy

 با استفاده ار این دستور میتوانیم که متن خود را از یک جا به جای دیگر کاپی نمایم البته یک کلمه  سطر ویا پر گراف را.

عملی کردن:

درقدم اول یک قسمت متن مورد نظر خود را بلاک یعنی انتخاب میکنیم بعداً مینو edit رفته بالای دستور copy  کلک میکنیم بعداً بجای دیگر مورد نظر کرسر یعنی موس را گذاشته بعداً مینوی  edit رفته بالای دستورpast  کلک مینمایم درنتیجه دیده خواهد شد که عملیه تطبیق شده است.

Past

بااستفاده از این دستور میتوان متن copy, cut شده را اضافه نمود.

Office clipboard

با استفاده از این دستور میتوانیم متن copy, cut شده را در روی صفحه اضافه نمایم.

عملی کردن:

درقدم اول یک قسمت متن مــورد نظـر خود را بلاک یعنی انتخاب میکنیم بعداً مینو edit رفته بالای copy  کلک میکنیم به همین ترتیب چــندین قسـمت متـن از صفحه را کاپی نموده بعداً مینوی Edit رفته بالای دستـــــــــور Office clipboard کلک میکنیم به طرف راست صفحه پنجره ای باز میشود که متن های کاپی شده را نشان میدهد زمانیکه بالای همان متن کلک نمایم برای ما همان متن را در روی صفحه اضافه میکند.

Paste All

با کلک نمودن بالای این دستو میتوانیم تمام محتویات کاپی شده را هم زمان در روی صفحه اضافه نمایم.

Clear All

با کلک نمودن بالای این دستو میتوانیم تمام محتویات کاپی شده را از این بخش از بین می برد.

 Past special                                                                                                           

با استفاده از این دستور میتوانیم که یک برنامه رابه برنامه دیگر راتباط بدهیم که هر تغیراتی که در برنامه اصلی وارد کنیم به شکل اتومات در صفحه برنامه دومی ما ظاهر گردد.

 پروسه ان قرار ذیل است:                            

در قدم اول در پروگرام  Ms excelویا دیگر پروگرام رفته در آن فایل مورد ضرورت خود را ترتیب میکنیم بعداً آنرا save مینمایم بعدمتن را بلاک میکنیم مینو  edit بالای دستور کاپی کلک مینمایم بعداً صفحه را minimize میکنیم.

 متعاقبا در پروگرام word خود آمده از مینو  editبالای دستور past special کلک میکینم دیالوگ بکس ظاهرمیشودکه past link را انتخاب میکنیم بعداً بالای دکمه  okکلک مینمایم ارتباط ما با پروگرام اکسل برقرارمیشود هر تغیراتی که در پروگرام قبلی یا اکسل وارد میکنیم به شکل اتومات به پروگرام word وارد میشود.

Past as hyperlink

با استفاده از این دستور میتوانیم که بالای دو فایل word خود همزمان کار کنیم و عموماً در مسایل translation استفاده میشود.

پروسه تطبیق آن قرار ذیل است:

در قدم اول فایل خود را save میکنیم بعداً یک قسمت آنرا بلاک کرده copy میکنیم بعداً یک صفحه جدید دیگر را باز میکنیم بعداً از مینو edit بالای دستور Past as hyperlink کلک میکنیم خطی بشکل رنگ آبی ظاهر میشود که هر زمانیکه بالای همان خط کلک نمایم داخل فایل قبلی خود میشویم و به همین ترتیب میتوانیم که رشته link  آن فایل خود را همرای فایل جدید بر قرار کنیم .

ناگفته نه باید ماند که همان متن که Past as hyperlink شده به شکل خط آبی ظاهر میشود.     Ffsfsfsd

زمانی که بالای آن خط کلک بکنیم صفحه دیگر باز میشود.  

Clear

با استفاده از این دستور میتوانیم که محتویات بلاک(select)  شده را پاک کنیم .

عملی کردن:

اولا قسمت مورد نظر خود را انتخاب نموده بعداً مینوی edit رفته از بخش  clear اگر بالای Formats کلک میکنیم برای ما صرف رنگ و شکل متن را از بین میبرد اما اگر بالای دستور contents کلک کردیم  برای ما تمام محتویات انتخاب شده را پاک مینماید. اما در همان قسمت متن دیگری

را نوشته نمایم به همان شکل و رنگ متن از پاک شده نوشته میشود.              

Select all

بااستفاده ازاین دستور میتوانیم که تمام متن روی صفحه خود را انتخاب کنیم که عملیات مختلف را از فبیل کلان کردن سایز خط تغیر نوعیت خطcopy, cut  وغیره بصورت عموم انجام گرفته بتواند.

Find

بااستفاده از این کمند میتوانیم که یک کلمه و یا حرف یک لغت یک جمله

 را دریافت کنیم.

عملی کردن:

اولاً متن را در صفحه خود نوشته بعداً مینوی edit رفته بالای این دستورمذکور کلک صفحه باز شده در مقابل چوکات find  مطلب مورد ضرورت خود  را نوشته کرده دکمه  find nextرا کلیک نموده بعدا خواهد مشاهده نمود که مطلب مربوطه در سکرین به شکل select یعنی انتخاب شده ظاهر میگردد. اگر بالای more کلک کنیم صفحه کوجکی ظاهر میشود که اگر ما match case تکمارک نمایم برای ما صرف لغت ویا حرف و جمله که بزرگتر ویا کوچک را که درچوکات find what مشخص نمودیم همان را دریافت مینمایم. و اکر sound like را تکمارک نمایم برای ما صرف لغت ویا حرف و جمله که هم صداباشد دریافت مینماید. مانند که the tha که هم صدا است.

Replace

با استفاده ازاین میتوانیم که بعد از عملیه find مطلب دریافته را به یک لغت

ویا حرف و جمله جدید دیگر عوض کنیم و مطلب خود را در قسمت replace what نوشته بعدا بالای replace کلک مینمایم برای ما تمام کمات مشخص شده را تبدیل مینمایدو اگر بالای replace all کلک نمایم برای ما تمام کمات مشخص شده را تبدیل به کلمه جدید میکنیم بعداً دیده خواهد شد که مطلب ما عوض گردیده است.

 Go to

 با استفاده از این دستور میتوانیم که نقاطی مختلفی را از قبیل صفحه , سطر و غیره را به اسانی دریافت کنیم .

عملی کردن:

اولاً متن را در صفحه خود نوشته بعداً مینوی edit رفته بالای این دستورمذکور کلک صفحه دیالوگ بکس ظاهر شده در چوکات go to what کلمه دلخوا یعنی سطر (line) صفحه(page) را انتخاب نموده بعداً

درچوکات مقابل کلیک کردن نمبر صفحه ویا نمبر سطر را دایر نموده بعدا بالای go to کلک میکنیم کرسر یا موس را در همان جای مورد نظر ما قرار میدهد.

Past special                                                                                                            

با استفاده از این دستور میتوانیم که در یک برنامه را به برنامه دیگر راتباط دهیم که هر تغیراتی که در برنامه اصلی وارد کنیم به شکل اتومات در صفحه برنامه دومی ما ظاهر گردد.

 پروسه ان قرار ذیل است:                            

در قدم اول در پروگرام  Ms excelویا دیگر پروگرام رفته در آن فایل مورد ضرورت خود را ترتیب میکنیم بعداً آنرا save می نمایم بعداً متن را بلاک میکنیم مینو  edit رفته بالای دستور کاپی کلک مینمایم بعداً صفحه را minimize میکنیم متعاقباً در پروگرام word آمده از مینو  editبالای دستور past special را کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشود که past link را انتخاب میکنیم بعداً بالای دستور  okکلک مینمایم ارتباط ما با پروگرام اکسل برقرار میشود هر تغیراتی که در پروگرام قبلی یا اکسل وارد کنیم به شکل اتومات به پروگرام word وارد میشود.

صفحه Link

این کمند در قسمت پائین مینوی edit قرار دارد که بعد از عملیه فوق فعال میشود.

Manual

اگراین دستور فعال باشد زمانی که مادر صفحه اکسل تغیرات وارد مینمایم بصورت اتومات تغیرات در صفحه word وارد نمیشود تا زمانی که در صفحه link بالای update کلک نکنیم زمانی که در صفحه link بالای update کلک کنیم تمام تغیراتی که در صفحه اکسل وارد کردیم آن در صفحه word وارد میشود.

 Automatic

اگراین دستور فعال باشد زمانی که ما در صفحه اکسل تغیرات وارد نمایم بصورت اتومات تغیرات در صفحه word وارد میشود یعنی تمام محتویات انتقال میکند.

 

Open source

زمانی که ما بالای این دستور کلک نمایم برای ما صفحه یکه با ما ارتباط دارا بازمینماید.

Change source

توسط این دستور میتوانیم که دیگرصفحه اکسل باصفحه خود وصل کنیم.

زمانی که ما بالای این دستور کلک نمایم برای ما صفحه دیالوگ بکسی ظاهر میشود که ما صفحه دیگر مورد نظررا انتخاب مینمایم بعد بالای open کلک نموده بعد ok کلک مینمایم برای ما تمام محتویات صفحه دیگر را ظاهر مینماید.

Break link

 توسط این دستور میتوانیم که  ارتباط دو صفحه را ازبین ببریم.               

Link worksheet Object

این کمند در قسمت پائین مینوی edit قرار دارد که بعد از عملیه past special فعال میشود.

شامل این کمند سه حالت دیگر میباشد.

1:-Open link  

2:-Edit link

این دو دستور برای بازنمودن صفحه ای استفاده میشود که باما وصل است.

این دو دستور تقریبا وظیفه یکسان به open را دارد که زمانی که میخوایم  همان پروگرامی با صفحه ما ارتباط دارد  یا link  است بازمینماید مینوی edit بالای Edit link Open link, کلک مینمایم صفحه بازمیشود.

3:- convert

با استفاده از این دستور میتوانیم که مطلب link شده خود را به شکل Icon نشان بدهیم یا به حالت عادی

عملی کردن:

 اولاً مینوی edit بعداً بالای convertکلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشود که اگر display as icon را انتخاب نموده بعداً بالای دستور ok تمام نوشتها به شکل icon اکسل جورمیشود و اگر display as icon غیرفعال کرده بعد ok برای ما icon را به شکل نوشتها اکسل جورمینماید .

ختم مینوی Edit


دو شنبه 30 خرداد 1390برچسب:, :: 11:18 ::  نويسنده : فردین

فصل ششم

مینوی      Tools

Spelling and grammar

با استفاده از این دستور میتوانیم اسناد خود را از لحاظ املائی و گرامری اصلاح سازیم.

عملی کردن:

 اولاً در روی صفحه متن اسناد خود را نوشته بعداً  مینوی tools رفته بالای دستور spelling and grammar کلک میکنیم دیالوگ بکس ظاهر میشود که مشخصات این در ذیلاً ذکر گردیده است.

1: Ignore هر گاه بخواهیم از اصلاح لغت مشخص صرف نظر نمائیم از این دستور استفاده میکنیم (بالای این دستور کلک مینمایم).

2:  Ignore all هر گاه بخواهیم از اصلاح تمای لغت های مشخص مثلا ازseee که از لحاظ املا کاملا اشتبا است چندین بار تکرار شده باشد صرف نظر نمائیم از این دستور استفاده میکنیم(بالای این دستور کلک مینمایم)که از تمام لغت های که از لحاظ نوشتن هم شکل باشند برای ما رد مینماید.

3:dictionary add to ابالای این دستورکلک نمایم برای ما همان لغت اشتبا را در فرهنگ لغتها کمپیوتر اضافه مینماید.

4: change غرض تبدیلی لغات به یک لغتی که صحت داشت باشد استفاده میشود

 5: change all غرض تبدیلی یا اصلاح تمای لغت های که از لحاظ املا کاملا اشتباه است چندین بار تکرار شده باشد تبدیلی نمائیم از این دستور استفاده میکنیم(بالای این دستور کلک مینمایم).

6:auto correct اگر بالای این دستور کلک نمایم برای ما لغت را به قسمی آماده میسازد که اگر بار دیگر لغت را اشتبا بنویسیم به طور اوتومات آن لغت را به یک لغت صحت داشته باشد تبدیل مینماید.

Language

Set language

از این طریق میتوابیم لسان را تغیر دهیم تا در وقت اصلاح املایی کمپیوتر به  همان لسان املایی اسناد ما را اصلاح کند توسط default میتوانیم همان لسان مشخص شده را لسان استندرد خود سازیم.

و همچنان این عملیه زمانی کار گرفته میشود که متن روی صفحه به زبان دیگر نوشته شده باشد و کمپیوتر آنرا بشکل غیر منظم نشان دهد جهت درست نمودن متن مراحل ذیل را تعقیب نماید.

اولاً متن روی صفحه را انتخاب نموده بعداً مینوی Tools رفته از بخش language دستور set language را کلک میکنیم از پنجره باز شده همان زبان مورد نظر را که متن روی صفحه به آن نوشته شده انتخاب میکنیم و بعد بالای دستور Ok کلک مکنیم همان متن انتخاب شده به لسان مطلوب به

کمپیوتر معرفی میشود.

Translate

توسط این دستور میتوانیم یک کلمه را به زبان های دیگر ترجمه نمایم البته به زبان فرانسوی هسپانوی و بعضی زبان های دیگر.

عملی کردن:

 اولاً مینوی tools رفته از بخش language دستور Translate را کلک میکنیم از  پنجره به طرف راست صفحه باز میشود که در چوکات search for کلمه مورد نظر را نوشته بعداً بالای دستور Go کلک میکنیم برای ما در قسمت پائین همان پنجره معنی کلمه مودر نظر را نشان میدهد.

Thesaurus

توسط این دستور میتوانیم معنی لغات را پیدا کنیم البته بعد از کلک کردن look up و یا enter و توسط replace لغت را به لغت همانند ویا معنی آن تعویض مینمایم. البته ترجمه این دستور انگلیسی به انگلیسی میباشد.

Hyphenation                                                                                                                

با استفاده از این دستور میتوانیم به لغت که در آخر سطر میآید یا نیم آن در سطر بالا و نیم دیگر آن در سطر پائین قرار میگیرد خط دش (-)این علامه بدهیم و نیز میتوانیم اندازه را تعین نمایم که هر گاه لغت در همان ساحه بیاید به قسم اتومات دش(-) این علامه خواهد گرفت.

Fix broken text

توسط این دستور میتوانیم نوشته های ترتیب شده به لسان دیگر به شکل درست نوشته نشده باشد درست نمایم.

عملی کردن:

 اولاً متن خود را انتخاب نموده بعد مینوی tools رفته بعداً بالای دستور Fix broken text کلک میکنیم پنجره ای باز میشود که لسان مورد نظر را که متن در روی صفحه نوشته شده انتخاب میکنیم بعد بالای دستور Ok کلک میکنیم کمپیوتر برای ما پیامی را ظاهر میکند که آیا نوع شکل متن یعنی font را میخواید به Arial  تبدیل نمایم ویا خیردر صورتیکه بالای دستورOk کلک نمایم نوشته روی صفحه منظم گردیده و نوع متن به Arial تبدیل میشود و اگر نوع متن به شکل Arial  باشد متن به شکل شکسته نمایان نمیگردد.

 Word count

با استفاده از این دستور میتوانیم که اندازه حروف سطر ها لغات را در فایل خود حساب نمایم.      (که چند حرف چند لغت و چند پرگراف و چند خط . . . . . . . . . نوشته شد است)

  عملی کردن:

 اولاً در روی صفحه متن اسناد خود را نوشته بعداً  مینوی tools رفته بالای Word count کلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشود که لست تمام مشخصات محتویات صفحه را برای ما نشان میدهد از قبیل تعداد حروف ، لغت ، جمله ، خط ، پانویسی ، بالا نویسی و غیره. 

Auto summarize

 از طریق این دستور میتوانیم  خلاصه سند خود را به صفحه ظاهر نمایم که به چهار قسم نمایش داده میشود.

عملی کردن:

اولاً در روی صفحه متن اسناد خود را نوشته بعداً  مینوی tools رفته بالای Auto summarize کلک نموده دیالوگ بکس ظاهر میشوداگر.

1:Insert an executive……  بالای این حالت کلک نمایم متن خلاصه شده را در بین اســناد به قـسم روشــن نـشان میدهد.                                    

2:Hide everything but the……… بالای این حالت کلک نمایم متن خلاصه شده رادر بالا تر و جدا از سندنشان میدهد(دیگر مشخصات صفحه را پنهان مینماید).

3:Create a new…….. بالای این حالت کلک نمایم متن خلاصه شده را دریک صفحه دیگر وجداگانه نشان میدهد.

 4: Highlight key points بالای این حالت کلک نمایم متن خلاصه شده را در همین صفحه ولی به جز جز در خود صفحه نشان میدهد.

Auto correct

توسط این دستور میتوانیم یک لغت ویا یک حرف به یک لغت ویا حرف ویا جمله تبدیل نمایم ویا کمپیوتر را طـــور فـعال بسازیم که اگر دو حـرف اول یک لـغت مـا اشتباه کـــلان شــود انرا به قسم اتومــات اصــلاح سازد ویا طوری عیار سازیم در صورت که نوشته کنیم hAPPY باید انرا به شکل اصلی آن (happy) بیاوریم وغیر تنظیمات دیگر که مشخصات دیگر در زیرتحریر داده شده است.

 Correct two initial capitals: 1با استفاده از این دستور میتوانیم کمپیوتر را طور فعال بسازیم. که اگر در دو حرف اول یک لغت ما اشتبا ه کلان شود انرا به قسم اتومات اصلاح سازیم مثلا.

BOok = book         

Capitalize first letter of sentence: 2اگر این دستورفعال باشد زمانی که ما متن را نوشته مینمایم برای ما حرف اول جمله را کلان میسازد.

Capital names of the day:3 اگر این دستورفعال باشد زمانی که ما روز های هفته را نوشته مینمایم برای ما حرف اول نام روز های هفته را

کلان میسازد.                     

Correct accidental usage of caps lock key: 4 با استفاده از این دستور میتوانیم کمپیوتر را طوری عیار سازیم در صورت که نوشته کنیم hAPPY باید انرا به شکل اصلی آن (happy) بیاوریم.  

                  

 Replace text as you type: 5اگراین دستور فعال باشد هر گاه در خانه

 Replace جمله ویا کلمه را بنویسیم و در خانه with جمله دیگر را بنوسیم وadd را فشار دهیم در این صورت اگر در صفحه لغت اولی راtype کنیم به قسم اتومات به لغت دومی تبدیل میشود.

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای Huto correct  کلک نموده دیالوگ بکس ظاهر میشودکه در چوکات replace یک حرف ویا لغت را نوشته بعد در چوکات with متن را نوشته که را جای آن لغت ویا حرف چوکات Replace قرار نوشته مینمایم بعداً بالای دستور ok کلک مینمایم هرگاه در روی صفحه ما همان لغتی رانوشته نمایم که در چوکات Replace نوشته کرده بودیم بعد بالای Space رافشار دهیم برای ما همان لغت را به لغتی تبدیل

مینماید که در چوکات with در صفحه auto correct نوشته کرده بودیم.

Track change

بـــا استفاده از این دستــور در صورتکه فـایل ما share با شد میتوانیم تـغیراتکه در آن از قــبیلcut, copy, paste و غیره وارد میشود به خوبی مشاهده کنیم.                          

 Highlight

فعال ساختن این دستور (changes while while edition track) میتوانیم هر تغیرات را که در صفحه بیاوریم کمپیوتر انرا بر جسته مشخص highlight نموده نشان میدهیم . محتویات مشخص شده را میتوانیم با حالت مشخص ان به همرای سند خود چاپ نمایم.                                                    

Accept or reject

با استفاده از این دستور میتوانیم صفحه دیگر را باز نمایم .که در ان دستورات ذیل می باشد

Find

 توسط این دکمه میتوانیم این تغیرات را که در چند جای صفحه است آنرا

یک به یک دریافت نمایم .توسط accept  all  reject all or تمام انها را قبول ویا از بین ببریم .

Final showing markup                           

تغیرات را با یک رنگ مشخص در اسناد نشان میدهید.                

Final

 اگر این دستور انتخاب باشد سند را باتغیرات که وارد شده آنرا نشان نمیدهد یعنی تغیرات را قبول میکند.

Original

 شکل اولی اصلی سند را میدهد بیدون تغیرات وارده .                                 

Compare document

بااستفاده از این دستور میتوانیم دو فایل را با هم مقایسه نمایم وهردوی آن در یک صفحه ظاهر میشود محتویات انها با رنگ های مختلف مشخص highlight نمایان میگردد.     

Compare and Merge document

 بااستفاده از این دستور میتوانیم دو فایل را باهم یکجا ساخته تغیرات وارده را مشاهده کنیم به شرطیکه فایل track change داشته باشیم.

عملی کردن:

اولا پروژه خــود را تـرتيــب داده بعـداً آنرا track change میدهیــم بعد مینوی file رفته بالای دستور save دیالوگ بکسی ظاهر میشود در چوكات File name اسم فايل را نوشته بالاي دستور save‌ كلك ميكنيم. بعداً همین صفحه خود را به یک اسم دیگر هم ثبت میکنیم البته مينوي file رفته بالاي دستور   Save as كلك مينمايم ديالوگ بكسي ظاهر ميشود در چوكات File name اسم فايل را نوشته بالاي دستور save‌ كلك

ميكنيم بعد صفحه اولي را باز نموده در آن تغيرات وارد ميكنيم بعداً بالاي دستور save كلك مينمايم بعد صفحه دومي را باز ميكنيم  دیده خواهیم شد که هیچ تغیراتی در آن نیامده است سپس  مينوي tools رقته بالاي دستور Merge documentميكنيم. ديالوگ بكسي ظاهر ميشود صفحه اولي را انتخاب نموده بالاي دستور ok كلك ميكنيم تغيراتي را كه درصفحه اولي آورد بوديم همان تغيرات را در صفحه دومي وارد ميكند.

Protect document

رمز را در چوکات اول و دوم یک سان تکرار شود

 بااستفاده از این دستورمیتوانیم که صفحه خود را کود دهیم که تا هیچ کسی نتواند در صفحه ما تغیراتی را وارد نماید یعنی این که رمز برای صفحه خود دهیم.

1:Track change

قسمت اول و دوم را تکمار میزنیم بعد بالای دستور Yes start En………..

توسط این دستور میتوانیم محتویات ویا track change صفحه را طوری عیار سازیم که کسی در آن تغیرات وارد کرده نتواند.                                                               

2: Comment

توسط این دستور میتوانیم صفحات یک فایل خود را طوری عیار کنیم که کس در ان اجازه نوشتن (edit) کرده را نداشته با شند.                                         

3: Forms

این دستور وقتی مورد استفاده قرار گرفته میتواند که ما چندین صفحات (add) و (even از مینو insert و بخش break وارد کرده باشیم از

Selection میتوانیم word خود را طوری عیار کنیم که در یک صفحه آن اجازه نوشتن را داشته باشیم. و به صفحات دیگرآن اجازه نداشته باشیم.

توجه!

 Forms Track change comment

این سه دستور در آفس های ویرژن پائین قابل استفاده است

Letters and mailings                                             

Mail merge

با استفاده از این دستور میتوانیم لست شاگردان را در صفحه access علاوه نمایم.

 پروسه اجرای آن قرار ذیل است.

در قدم اول از مینوی Tools رفته بالای دستور mail merge کلک میکنیم پروسه آتی ذیل را تغقیب میکنیم.

دیالوگ بکسی به طرف را ست صفحه ظاهر میگردد بالا دستور Next write you letter کلک میکنیم باز هم بالای همین دستور کلک میکنیم بعد از قسمت بالا Type a new list را انتخاب نموده بعداً بالای دستور Cearteکلک میکنیم  که جهت نوشتن عناوین بالای دستور customize کلک میکنیم پنجره دیگری ظاهر میشود عنوان های موجود را از بین میبریم جهت از بین بردن بالای دستور delete کلک نمود بعداً بالای yes کلک

مینمایم جهت نوشتن عنوان جدید بالای دستور Add کلک میکنیم صفحه ظاهر میشود که در چوکات Type a name…. عناوان مورد نظرا انتخاب نموده بالای Ok کلک میکنیم بعداً باز هم بالای Ok کلک میکنیم بعداً بالای دستور Close کلک میکنیم صفحه ظاهر میشود که اسم صفحه را نوشته

بالای دستور save کلک میکنیم بعد از ثبت نمودن در موقیعتی که ثبت نموده ایم رفته همان فایل به شکل برنامه Access ثبت شده آن را باز نموده  لست مودر نظر را درج میکنیم البته اگر برنامه Access را یاد داشته باشیم  

Letter wizard

با استفاده از این دستور میتوانیم یک نامه مودر نظر با ترتیب دهیم که این دستور جهت نوشتن نامه و دادن style های مختلف  مـورد استفاده قرار میگیرد

پروسه اجرای آن قرار ذیل است.

در قدم اول از مینو tools رفـــته بالای دستــــور letter wizard کلـــــک میکنیم پنجره ای باز میشود که دستورات ذیل را دارا میـباشد.                  

Letter format

درچوکات choose a page design میتوانیــم که انواع شکل ورق را انتخاب نمایم که به کدام شکل باشد.

از چوکات Choose a letter style میتوانیم که انواع مکاتب را انتخاب نمایم

بافعال ساختن date line میتوانیم در مکتوب خود تاریخ را اضافه نمایم.                                                                                                                  

Recipient info

در چوکات receipt’s name اسم گیرنده نامه را بنویسیم

در چوکات delivery address ادرس گیرنده را مینوسیم .                ودیگر معلومات میتوانیم بنویسیم عبارت را 

Other    business    Informal    formal

رسمی       غیرسمی          تجارتی      ودیگر                               

Recipient information

در چــــــــوکات reference میتــوانیم بنوسیـم کــه به کدام آدرس دوباره نامـــه دیگر را بفــــرستد.

در چــــــــوکات attention میتــوانیم متنــی را بنویسیم که بسیار قابل توجه باشد.

در چوکات subject میتــــوانیم بنــوسیم سرمقاله خود را همان عنوانی ویا مضمونی را که ما در باره آن صحبت میکنیم.

در چوکات Cc میتوانیم بنویسیم کدام نظر خاص خود را که در موضوع اصلی نوشته شده نتواند

Sender information

درچـــوکات sender name میتوانیم اسم فرستنده را بفویسیم ودر چـــوکات  return addressمیتوانیم آدرس فرستنده را مینـوسیم .

ازچوکات complimentary closing میتوانیم که در آخر نامه خود کدام مطلـــب را اضافه نمایم که البته در دری ما بااحتـــــرام مینویسیم اما ازاین چـوکات میتوانیم که thank you را انتخاب نمایم ودر چـوکات job title میتوانیم که وظیفه خود را بنویـــسیم.

در چـوکات company مـیتوانیم اـسم کمپنی خود را بنویـسیم و در writer/typist initials میتوانیم اسم نویسنده را بنویسیم.

و از چوکات enclosures میتوانیم که تعداد ورق خود را انتخاب نمایم که چند ورق باشد.

Envelop and labels

 با استفاده از این دستور میتوانیم پاکت خط را تنظیم نمایم.

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای دستور envelop and labels  کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهر میشودکه در چوکات delrvery address آدرس مکمل خود را نوشته ودر چوکات return address آدرس مکمل کیرنده را نوشته بعداً  برای چاپ نمودن همین صفحه بالای printکلک مینمایم.

توسط add to documents  میتوانیم پاکت را قبل از این چاپ نمایم در صفحه اصلی اضافه شود بخاطر تغیرات بیشتر.

توسط options میتوانیم که اندازه ورق پاکت خط و اندازه خط و غیره تنظیمات دیگرا.

Macro

بااستفاده از این میتوانیم تمام مشخصات صفحه را ثبت نمایم هرتغیراتیکه در هر صفحه بیاوریم برای ما ثبت مینماید.

عملی کردن:

اولاً مـــینوی tools رفـــته بـالای record macro  کلک میکنیم دیالوگ بکســـی ظاهر میشــــود که در چـــوکات macro name اســم macro را نوشته میکنیم بعداً بالای دستور ok کلک نموده در روی صفحه هرنوع تغیرات آورده بعد از چند ثانیه که تغیرات را که وارد نموده ایم مینوی tools رفته بالایstop recording  کلک نموده بعد باز هم مینوی tools رفته بالای macro کلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشودکه از چوکات macro name اسم را انتخاب نموده بعداً بالای run کلک نموده برای ما تمام تغراتی که در صفحه وارد نموده ایم برای ما play میشود و دوباره به نمایش گذاشته میشود.

 Customize

بااستفاده از این دستور میتوانیم که در قسمت دکمه های (toolbar) دستورات مینوها و تنظیم مینوها وظایف shortcut key ها وغیره تغیرات مختلف از قبیل علاوه کردن و از بین بردن مینو ، دریافت نمودن مینوها و تغیرات آوردن در مشخصات داخلـی مینو نام تغردادن یعنی rename و  غیره تغیرات دیگر را وارد کرده میتوانیم.

Toolbar

 با استفاده از این بخش میتوانیم toolbar های خود را از روی صفحه پنهان

وظاهر سازیم .و همچنان یک toolbar کاملا جدید ایجاد نمایم.

  عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای customize کلک میکنیم پنجره ای ظاهرمیشود که مشخصات آن درزیر تحریر میشود

  Toolbar 

New با استفاده از این دستور میتوانیم یک toolbar جدید ایجاد نمایم اما بدون کدام مشخصات که مشخصات آنرا در صفحه commands خواهم اضافه نمود.

Rename از طریق این دستور میتوانیم اسم یک toolbar را تغیر دهیم.

Delete از طریق این دستور میتوانیم یک toolbar را که خود ما تهیه کردیم همان را ازبین ببریم.

Commands

با استفاده از این دستور ما میتوانیم که در قسمت مینوهای icon ها بعضی تغیرات را وارد نمایم از قبیل کاهـش ، افـزود و غیره  و همچنان یک مینوی جدید تهیه نمایم ویا کدام مینو که ازبین رفته باشد دریافت نمایم.

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای دستور customize کلک میکنیم پنجره ای ظاهر میشود که دستور toolbar را کلک میکنیم بعداً بالای دستور  New کلک مینمایم پنجره ای ظاهر میشود که اسم toolbar را نوشته میکنیم بعداً بالی دستور ok کلک میکنیم که یکtoolbar  جدید ایجاد میشود اما بدون کدام مشخصات که مشخصات آنرا در بالای Commands کلک میکنیم

 بعداً از چوکات categories بالای مینوی مورد نظر کلک میکنیم  بعد ازچوکات commands ابزار مورد نظر را انتخاب نموده بالای آن کلک خود را محکم گرفته در toolbar که جدیداً ساخته ایم می اندازیم به همین ترتیب ازهر مینو ابزار جمع آوری نموده یک toolbar مورد نظر را میسازیم.

چطورمیتوانیم یک مینوی جدید بسازیم؟

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای دستور customize کلک میکنیم پنجره ای ظاهرمیشود که بالای دستور commands کلک میکنیم بعد از چوکات categories بالای دستور new menus کلک میکنیم بعداً ازچوکات commands مینوی در آن موجود است آنرا انتخاب میکنیم بالای آن کلک خود را محکم گرفته درپهلوی دیگر مینوها آنرا رها میکنیم بعدآ از چوکات categories بالای مینوی مورد نظر کلک میکنیم بعدآ ازچوکات commands ابزار مورد نظر را انتخاب نموده بالای آن کلک خود را محکم گرفته در مینوی که جدید ساخته ایم رها میکنیم به همین ترتیب ازهر مینو ابزار جمع آوری نموده یک مینوی مورد نظر را ایجاد میکنیم.

چطور میتوانیم یک مینو را در یافت نمایم؟

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای دستور customize کلک میکنیم پنجره ای ظاهرمیشود که بالای دستور commands کلک میکنیم بعد از چوکات categories بالای دستور built-in menus کلک میکنیم بعداً ازچوکات commands مینوی مورد نظر را انتخاب نموده بالای آن کلک خود را محکم گرفته درپهلوی دیگر مینوها رها میکنیم مینوی ما دریافت میشود.

Options                                                                   

با استفاده از این دستود میتوانیم تمام مینو ها و toolbar را تنظیم نمایم.

Show standard and formatting toolbars on rows

بافعال ساختن این دستور toolbar standard و formatting toolbar هر دو در یک ردیف قرار میگرند.

Always show full menus

با فعال ساختن این دستور لست  مینو ها بصورت مکمل ظاهر میگردد.     با غیر فعال ساختن این دستور لست  مینو ها بصورت مکمل ظاهر نمیگردد.

Large icons

با فعال ساختن این دستورتصایر کوچک تحت نام icon که در روی صفحه است به شکل برجسته یعنی کلان ظاهر میگردد.

Show screen tips on toolbar

با فعال ساختن این دستور زمانی که در بالای هر icons موس خود را وارد نمایم برای ما اسم همان icons را ظاهر میگردد.

 

چطورمیتوانیم یک دستور از مینو را sharcut بدهیم؟

عملی کردن:

در صفحه Options بالای keyboard کلک نموده دیالوگ بکس ظاهر میگردد که از چوکات categories مینوی مورد نظر را انتخاب نموده بعد از چوکات commands ابزار (cut, copy, or past) موردنظر خود را انتخاب موده بعد در چوکات paress new shortcut key موس خود

را گذاشته بالای alt یا ctrl را محکم گرفته بالای یکی از حرف های A.B.C کلک نموده بعداً بالای Assing کلک نموده بعد بالای close کلک نموده باز هم بالای دستور close کلک نموده هرزمانی که ما همان shortcut را کار نمایم برای ما نظر به دستور داده شده قبلی کارمیکند و برای ازبین بردن آن بالا ی  remove کلک نموده.

Option

با استفاده از این دستور میتوانیم در حرکت ظاهر شدن مینو ها بعد از کلک نمایش اسما button ها بعد از رفتن Pointer بالای آنها و بعضی تغیرات دیگر نظر به خواست خود وارد کنیم.

View                                                                                          

Highlight

 با فعال ساختن این دستور نقاط کـــه تــوسط دستـــــــور highlight بـه یـــک رنــگ مــــختلف بر جـسته ساختیم بر جـسته بودن انهـا را در روی صـفحه ظاهر و پنهتان کرده میتوانیم.

Bookmarks

 اگر این دستور فعال باشد در پهلوی تمام bookmarks علامات انها را در

روی صفحه نشان میدهیم و در صورت غیر فعال بودن این دستور علامه

 Bookmarks ظاهر نمیشود

Status bar

اگر این دستور فعال باشد معلومات در مورد هر دستور را در زیر صفحه نشان میدهدآنهم وقتیکه mouse یعنی cursor بالای همان دکمه بیاید.

Screen tips

اگر این دستور فعال باشد زمانی که ما قسمت متن را انتخاب نمایم و بعد مینوی inser رفته بالای comment کلک نمایم برای ما در روی صفحه ظاهر مینماید به یک رنگ زرد در صورت غیر فعال بودن این دستوربرای ما به کدام رنگی ظاهر نمینماید. 

Animated text

محتویات که از طریقfont  بخش text effacts مینو format فعال گردیده اگر این دستور فعال باشد همان محتویات را به همان قسم متحرک نشان میدهیم در صورت غیر فعال بودن این دستوربرای ما به کدام حرکتی را نشان نمیدهد.                                                                                                               

Horizontal scrollbar

 اگر این دستور فعال باشد scrollbar عمودی در صفحه ظاهر میگردد.                

Vertical scrollbar

اگر این دستور فعال باشد scrollbar افقی در صفحه ظاهر میگردد

Picture place holder

 اگر این دستور فعال باشد کدام تصویر را در روی صفحه ظاهر نمایم برای ما صرف چوکات یک عکس را نشان میدهد هدف دستوراین است که اگر توسط دستور فوق عکسhide  یعنی پنهان باشد صفحه کمپیوتر را به

سرعت پائین و بالا برده میتوانیم.                       

Tap character

اگر این دستور فعال باشد به هر تعداد tab که ما پیش رفته باشیم به عوض انها علامت تیر را نشان میدهد .که از آن ما میتوانیم بفهمیم که چند tap به پیش رفته ایم.                                                                                                                     

Space

با فعال ساختن ایــن دستـور میتـــوانیم به عوض space نقاط را عوض معلومــات به روی صـفحه مشاهـده نمایم .کـــه چنـد space بـــه پیش رفته ایم.                     

Paragraph marks با فعال ساختن این دستور در ختم هر پرگراف علامه آن ظاهر میگردد که مامیتوانیم بفهمیم که چند پرگراف داریم.

 

Hidden text

 اگر این دستور فعال باشد تمام محتویات مخفی شده را که از طریق font انها را مخفی نموده ایم میتوان به روی صفحه ظاهر سازیم.                                                                                                               

Drawings

اگـر این دستور فعـــال بـاشد زمانی که ما در روی صـــفحه کدام رسم ویا از طریق auto shapesکدام شکلی را ظاهر نمایم برای ما در روی صفحه ظاهر میباشد اما اگر غیر فعال باشد اشکال ترسیم شده را غیب میسازد.                                           

Text boundaries

با فعال ساختن این دستور محتویات صفحه ما به خطوط با ریک محصور میشود.

Vertical ruler

خط کش عمودی را نشان داده و غائب میسازد.                                        

Wrap to window اگر این دستور فعال باشد محتویات صفحه ما از روی سکرین خارج نمیشود اگر غیر فعال باشد محتویات صفحه خارج از صفحه میشود یعنی تا که ما enter نکنیم برای ما خط را قطع نمیکند.          

Draft font

اگر این دستور فعال با شد با هر خط که سند را بنویسیم انرا به یک اندازه مشخص تبدیل مینماید تا در صورت چاپ کردن از ضیاع رنگ و وقت جلو گیری شود.  

File location

موقیعت های فایل را نشان میدهد که در کدام folder ویاdrive  حقظ میشود.

عملی کردن:

اولاً مینوی tools رفته بالای options کلک نموده دیالوگ بکسی ظاهر میشود بالای صفحه File location کلک نموده بعد بالای modify کلک

 

 نموده دیالوگ بکسی ظاهر شده موقیعت ثبت شدن صفحه را انتخاب نموده بالای ok کلک نموده بازهم بالای ok کلک نموده هر گاه بالای save کلک نمایم همان موقیعتی ظاهر میشود که ما آنرا انتخاب نموده ایم 

User information

 اسم و ادرس استفاده کننده را مشاهده نمود وتغیر داده میتوانیم.

زمانی که در آن تغیرات آوردیم در روی صفحه comments  داده بالای همان comments موس خود را قرارمیدهیم برای ما همان اسم را نشان میدهد.

General

Blue background white text

با فعال ساختن این دستـــور رنــگ صفحــــه ابـی و رنگ نوشتـه سفید میــــــــگردد.

Provide feed back with animation

اگر این دستـور فعال باشد درهنگام حفظ یعنی ذخیره نمودن صفحه و دستورات دیگری cursor یک بار به حالت خاص تبدیل میگرددو همچنان یک خطی به طرف پائین میآید.                                

Recent use file list

 تعداد آخرین فایل های را میتوان مشخص ساخت تا در مینو file اسما انها را بیاوریم.                                                                                                              

Navigation keys for word perfect users' اگر این دستور فعال سازیم میتوانیم دکمه های edit keyboard را تغویض نموده تا وظایف که در پروگرامهاwep  دارد همان قسم استفاده نمائیم.                                      

Measurement units

 از این طریق میتوانیم واحد اندازه گیری پروگرام word را انتخاب نمائیم.            

Edit

Typing replace selection

هر گاه این دستور فعال باشد محتویات را که بلاک نموده ایم و شروع به نوشتن محتویات دیگر تمام محتویات بلاک شده به قسم اتومات از بین خواهد رفت.

Drag and drop text

هر گاه این دستور فعال باشد میتوانیم mouse خود را به قسمpointer  

بالای محتویات بلاک شده مشاهده کنیم.

Use INS key for paste اگر این دستور فعال باشد از کلیک insert برایpaste کردن و نصب نمودن استفاده نمائیم.                                                                                                  

Over type mode

اگر این دستور فعال باشد اگر ما در بین یک سطر بنویسیم محتویات سابقه را از بین برده و محتویات جدید جانشین آن میگردد و اگر فعال نباشد محتویات سابقه پیش رفته و جای را به محتویات جدید تخلیه مینمائیم. 

Use smart cut and past

هر گاه این دستور فعال باشد ویک محتویات را ازجای دیگر به صفحه انتقال دهیم بین هر دو محتویات فاصله ایجاد میکند.                                                                     

Tabs and backspaces

هر گاه این دستور فعال باشد و اندازه خط اول و حاشیه پرگراف را از طریق

پراگراف مینو  format تعین کرده باشیم میتوانیم ذریعه backspace و tab پراگراف را به راست و چپ انتقال دهیم.                                                                                          

When selected automatically select entire word

اگر این مینو فعال باشد هرگاه یک حصه لغت را مشخص نمائیم تمام لغت به قسم اتومات مشخص میشود.  

 Spelling

Check spelling as you type

اگر این دستور فعال باشد به قسم اتومات غلطی املایی را مشخص میسازد وخط سرخی در زیر غلطی مینویسد.

Hide spelling errors in the document

اگر این دستور فعال باشد خطوط سرخیکه به خاطر غلطی املایی در زیر هر محتویات غلط ترسیم شده مخفی میسازیم.

Always suggest correction

اگر این دستور فعال باشد در هنگام spell checking لغات های هم مانند را نشان میدهد.

Suggestion from main dictionary

در صورتیکه این دستور فعال باشد در وقت spell checking صرف لغت

 های هم مانند را از folder خود کمپیوتر نشان میدهد و اگر خود ما یک لغت را اضافه کرده باشیم وهم مانند هم باشد نشان نمیدهد.

 

 Ignore word with upper case

اگر در بین محتویات ما اشتباها چند حرف آن کلان بیاید از آن صرف نظر مینماید اگر این دستور فعال باشد.

 

Ignore words with numbers

 اگر این دستور فعال باشد و در بین یک لغت اشتباها نمبر را تحریر کرده باشیم از آن صرف نظر مینماید.

Ignore internet and file addresses

در صورتیکه این دستور فعال با شد از غلطی املائی آدرسها فایل وinternet صرف نظر مینماید.

Check grammar as you type

 هر گاه این دستور فعال باشد غلطی گرامری را به قسم اتومات با کشیدن خط سبز در زیر آن مشخص میسازد.

Hide grammar errors in this document

در صورتیکه این دستور فعال با شد تمام غلطی گرامری را که خط سبز معلوم شده خط سبز آنرا مخفی میسازد.

Check grammar spelling

 با فعال ساختن این دستور میتوانیم همزمان با اشتباه املایی اشتباه گرامری را نیز نشان بدهد.  

 

Show readability statistics

 اگر این دستور فعال باشد در آخر عملیه spell check صفحه دیگری را نشان میدهد که تعداد صفحات بخشها سطرها و حروف را معلومات میدهید.

Print

Draft put put

اگر این دستور فعال باشدprinter  کمترین رنگ را مصرف مینماید و محتویات را زودتر چاپ مینماید.  

Allow A4/letter paper resizing

هر گاه این دستور فعال باشد کاغذA4 وletter برای تمام چاپ نمودن

 کاغذstandard  میگردد.                                                                                            

Background printing

اگر این دستور فعال باشد میتوانیم طوری صفحه را چاپ نمائیم که در هنگام چاپ شدن ما نیز بتوانیم در صفحه کار نمائیم.                                                                

Reverse printing order

اگر این دستور فعال باشد صفحات را از آخر آغاز نموده جاپ مینمائیم.       

Hidden text

در صورت فعال بودن این دستور کمپیو تر محتویات یا متن مخفی شده صفحه را نیز چاپ نماید.                                                                                                                   

Document property

با فعال ساختن این دستور properties یک فایل نیز چاپ میشود.                            

Field codes

 در فعال ساختن این دستور ما میتوانیم به عـوض تاریخ حرف اسم آنرا قرارذیل چاپ نمائیم مثلا به عوضfeb/29/2003  میتوانیم mmm/dd/yy را چاپ نمائیم.      

 Comment

با فعال ساختن این دستور نظرات که در سند خود داده ایم چاپ مینمائیم. 

Save

Always create a backup copy با فعال ساختن این دستور میتوانیم

ازهمه اسناد که حفظ میشود یک یک کاپی بیگیریم که این کاپی در فایلهای backup جا بجا میگردد.

  عملی کردن:

اولا متن مورد نظر را نوشته بعداً مینوی tools رفته بالای option کلک میکنیم دیالوگ بکسی ظاهرمیشود که Always create a backup copy  فعال ساخته بالای ok کلک نموده بعد مینوی  fileرفته بالای  save کلک نموده دیالوگ بکس ظاهرمیشود که در چوکات file name یک نام داده بالای save کلک مینمایم بعد صفحه را بسته نموده دو باره آنرا باز مینمایم در آن تغیرات آورده بالای save  مینمایم دو بار در همان جای که ثبت نمودیم میرویم میبینم که یک صفحه ای به نام backup of (jab) است که آنرا باز نمایم دیده میشود که در آن کدام تغیراتی وارد نشده.

Allow fast saves

با فعال ساختن این دستور میتوانیم کمپیوتر را طوری فعال سازیم که صرف تغیرات جدید را در یک فایل حفظ کند .وهر وقتیکه بخواهد تمام فایل را به یک دفعه حفظ نمایم این دستور را خاموش نموده و توسط save تمام فایل را حفظ مینمایم.

Prompt for document properties

 با فعال ساختن این دستور بعد از حفظ نمودن هر فایل صفحه دیگر به خاطر حفظ نمودن مشخصات دیگری فایل ظاهر میگردد.                                                                      

Prompt to save normal template

اگر این دستور فعال با شد ودر font ویاmargins  تغیرات آورده و از پروگرام word خارج شویم .صفحه ظاهر میگردد که این تغیرات را به قسم عادی قبول کنیم .ویا خیر و اگر این دستور فعال نباشد تغیرات وارده را به قسم  خود کار در حالت عادی قبول مینمایند.


دو شنبه 30 خرداد 1390برچسب:, :: 11:15 ::  نويسنده : فردین
 

فصل هشتم

 مینوی  Window    

New window

توسط این دستور از صفحه تحت کار یک صفحه دیگر جدیدی باز میگردد.

یعنی این که از همان صفحه کاپی دیگر برای ما اضافه مینماید.

مانند شکل ذیل

Arrange all

توسط این دستورمیتوانیم که تمام صفحات باز شده راطوری در تنظیم مینمایم که دريك صفحه تمام آنها نمایش داده شود.

عملی كردن:

اولاً چند صفحه از word باز نموده بعد مينوي window رفته بالاي دستوي arrange all كلك ميكنيم به طور اوتومات تمام صفحه ها را در يك صفحه نشان ميدهد.          

Compare side by side

توسط این دستورمیتوانیم که تمام صفحات باز شده را  که همان خواسته باشیم باز نمایم.

عملی كردن:-

اولاً چند صفـحه از excel باز نموده بعد مـــينوي window رفته بـالاي دستـوي Compare side by side کلک نموده بعد از صفحه باز شده صفحه مورد نظر را انتخاب نموده بالای دستور Ok کلک میکنیم همان صفحه مورد نظر باز میشود.

Split

توسط این دستور صفحه را به چهار حصه تقسیم مینماید.دو شنبه 30 خرداد 1390برچسب:, :: 10:45 ::  نويسنده : فردین

  با ادب باش که سرمشق خوانان ادب است

 

زینت روی جوانان مایه طفلان ادب استدرباره وبلاگ


با عرض سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز که به ویلاگ این بنده سری زده اید و امید وارم که در وبلاگ من 1 مطابی رو پیدا کنی که به درد شما بخوره و بتوانی از آن استفاده مفید را انجام بدی . با نظرات خود ما را در انجام هر چه بهتر شدن وبلاگ یاری نمایید. شماره تماس با من 09141668615
شمارش معکوس برای آغاز گفتگوهای ایران با 1+5
خودرویی که شکل عوض می کند ثبت نام کاردانی به کارشناسی رژه کالسکه های عجیب و جالب در کراسنودار روسیه ... :: بزرگترین سنگ دنیا ... جدیدترین لباس عروس های تیر ماه 91 تصاویر دیدنی از عجیب ترین داشبورد های اتومبیل در جهان توصیه‌ های مهم امنیتی به کاربران گوشی های هوشمند زیبا ترین عکس های جدید عاشقانه ساخت ماوس هیبریدی جدید! عکس های زیبا از دریا عکس ترسناک‌ترین استخر دنیا «درهای بند ما در زندان همیشه بسته است» آموزش تصویری SQL Server 2008 قسمت 1 پیامک بازی با ((یارانه دهنده محترم)) بر سر یارانه پدیدار شدن آیات قرآن بر بدن یک نوزاد (+عکس) بدن كودک تبریزی خاصیت مغناطیسی دارد (+عکس) ماشین از دیدگاه دختر خانوووما + تصاویر بزرگترین قاتل قرن 21 +عکس چی میشد اگه این هالیوودی ها پشمالو بودند ؟! اینم از مجلس ایران.....ببین!!!+عکس بوسیدن فاطمه معتمد آریا توسط مجری مرد + عکس همه چیز در مورد شب زفاف دختر ۱۵ ساله که با ۲ ماه تن فروشی میلیونر شد + عکس شگفت انگیزترین ماهی کشور + عکس بلعیدن دست مردی توسط تمساح + تصاویرباور نکردنی 18+ بوی بد دهان دلیل کشته شدن یک نو عروس 17 ساله مراقبت یک سگ از جوجه غاز یتیم!/عکس بازداشت دختر نیمه عریان وزیر در خانه فساد!! +عکس خطرناک ترین بدلکاری سال+عکس مردی که با جنازه زنش چندین سال همبستری میکرد+عکس عکس های شخصی لیلا اوتادی در منزلش! شركت تك رايانه انلد ویروس جدید کامپیوتر آموزش ساختن ویروس تبلت Kindle Fire به نسخه ۶٫۳ آپدیت میشود پرواز ۴۸ ساعته هواپیمای خورشیدی! بی بی قصه های مجید درگذشت
پيوندها

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان درسی و آدرس fardin.851165965.LoxBlog.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

نويسندگان