پرواز 48 ساعته هواپیمای خورشیدی!

هواپیمای خورشیدی که توسط دانشمندان سوئیسی ساخته شده ، قرار است که در پروازی ۴۸ ساعته سوئیس را به مقصد مراکش ترک کند. این هواپیما Solar Impulse (موج خورشیدی) نام دارد و طبق گفته سازندگانش مطمئنا این مسافت را صحیح و سالم طی خواهد کرد. سفر قبلی این هواپیما سفری بود که از بروکسل شروع میشد و به پاریس ختم میشد ، حال طبق گفته Bertrand Piccard و Andre Borschberg که سازندگان این هواپیما هستند ، این سفر طولانی ترین سفر این هواپیما میباشد و مسافت این پرواز ۱,۵۰۰ مایل است که چیزی حدود ۴۸ ساعت بدون توقف به طول می‌انجامد.

دو سازنده اعلام کرده اند که خودشان به خلبانی خواهند کرد و به دلیل طول زیاد پرواز هر دو به نوبت خلبانی خواهند کرد که در مادرید جای خود را عوض خواهند کرد.البته قرار بود این سفر بدون توقف در ماه‌های May یا June انجام شود ولی این دو خلبان اعلام کردند که این فقط یک تمرین ساده است. این دو خلبان قصد دارند که در سال ۲۰۱۴ دور دنیارا با همین هواپیما و بدون توقف برای سوخت گیری طی کنند. این دو خلبان این پرواز را تمرینی خوب برای سفر اصلی دو سال بعد میدانند.

بال‌های این هواپیما به پهنای بال‌های هواپیما‌های معمولی است و وزن آن معادل یک خودرو ولوو سالون است. این هواپیما در سال ۲۰۱۰ توانست برای سازندگانش شهرت کسب کند و اولین هواپیمای خورشیدی باشد که میتواند بیشتر از یک ساعت در هوا پرواز کند. بیشترین رکورد پرواز این هواپیما ۲۶ ساعت و ۱۰ دقیقه و ۱۹ ثانیه در ارتفاع ۳۰,۲۹۸ پایی است.